Superleague 2, Νότιος όμιλος: Μεγάλη «γκέλα» για Κηφισιά

οσφπ

Προοδευτική (1-1) και Χανιά (2-0) κατάφεραν να σταματήσουν τόσο την Κηφισιά όσο και τον Απόλλωνα Σμύρνης αντίστοιχα και με την Athens Kallithea να βγαίνει κερδισμένη από αυτή την αγωνιστική καθώς μείωσε στο -5 από την κορυφή. Ο Πασάς λύτρωσε την Καλαμάτα κόντρα στην Επισκοπή (2-1).

Αποτελέσματα που βγάζουν κερδισμένη την Athens Kallithea είχαμε στην 20η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Superleague 2, καθώς η διαφορά από την κορυφή μειώθηκε στο -5. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Προοδευτικής (1-1) όπως και ο Απόλλων Σμύρνης αυτό των Χανίων (2-0). Από την πλευρά της Καλαμάτα κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Επισκοπής έχοντας ως λυτρωτή τον Πασά (2-1).

Χανιά-Απόλλων Σμύρνης 2-0

Κατώτερος των περιστάσεων ήταν ο Απόλλων Σμύρνης κόντρα στα Χανιά καθώς γνώρισε την ήττα με 2-0 και έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή. Ο Μάναλης ήταν ο... δήμιος του Απόλλωνα καθώς βρήκε δύο φορές τα αντίπαλα δίχτυα και υπέγραψε μία σημαντική νίκη για την ομάδα του, φτάνοντας παράλληλα τα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα. Αρχικά στο 18ο λεπτό ο Έλληνας φορ νίκησε τον Σόρτσαν με ωραίο πλασέ ενώ στο 54', ο ίδιος παίκτης βρήκε ξανά δίχτυα για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Σκόρερ: 18', 54' Μάναλης

ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Κατσούρι (83′ Ιμεραλιλάι), Ρότσα, Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Καμαρά (61′ Ναζίμ), Λεμονής, Μπουρσέλης (71′ Ιατρούδης), Τσέλιος (83′ Μπουτσάκης), Κόλα (61′ Μανουσάκης), Μάναλης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Σόρτσαν, Κοροβέσης, Λούι (76′ Παπαγεωργίου), Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Μωραϊτης (20′ λ.τ Μπεσάρ), Καρίμ, Περέιρα (76′ Ερέρα), Κουάδρα, Μουστακόπουλος (58′ Λούσινγκερ), Αναστασόπουλος (58′ Φατιόν).

Κηφισιά-Προοδευτική 1-1

Η επιστροφή της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο δεν συνδυάστηκε με νίκη καθώς η Προοδευτική εξελίχθηκε σε απροσπέλαστο αντίπαλο για τους πρωτοπόρους του Νοτίου ομίλου. Ο Κουϊρούκιδης κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι και στο 20ο λεπτό έκανε το 1-0 για την Κηφισιά. Η απάντηση της Προοδευτικής ήταν άμεση, όταν ο Γιάννης Τσακίρης νίκησε τον Αναγνωστόπουλο και ισοφάριση λίγα δευτερόλεπτα μετά. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα το σκορ δεν άλλαξε, με την Κηφισιά να πιέζει, να παλεύει να βρει το γκολ της νίκης αλλά εν τέλει να μένει μακριά από το τρίποντο για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Σκόρερ: 20' (π.) Κουϊρουκίδης - 21' Τσακίρης

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μαζουλουξής, Παυλάκης (57′ Νοικοκυράκης), Παπασάββας, Σωτηράκος, Παναγιώτου (57′ Προβυδάκης), Γκίνη, Ταλάλ, Κουϊρουκίδης, Τετέι.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Αστράς, Αλεξίου, Σινγκ, Πότσι, Φαζός, Καρρίκι (59′ Αγγελόπουλος), Τσακίρης, Καπνίδης (64′ Μάντιτς), Πίσσας, Νταβιώτης, Παυλίδης.

Επισκοπή-Καλαμάτα 1-2

Με τον Πασά να σκοράρει στο 90+1', η Καλαμάτα έφυγε νικήτρια από την έδρα της Επισκοπής με 2-1. Αν και η ομάδα της Μεσσηνίας ήταν ανώτερη και προηγήθηκε λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (40') χάρη στον Αρναρέλη, εν τέλει είδε τον Αμπόφο να νικάει τον Μέντες και να κάνει το 1-1 στο 71ο λεπτό, παγώνοντας τους φιλοξενούμενους. Τελικά, τον τελευταίο λόγο είχε ο Γιάννης Πασάς που με σουτ κατάφερε να φέρει το διπλό στον σύλλογό του στο 90+1'.

Σκόρερ: 71' Αμπόφο - 40' Αρναρέλης, 90+1' Πασάς

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ψαρράς, Τσιλεδάκης, Κεφαλάς, Πολίτης, Αραμπατζής (63′ Τζωρτζινάκης), Κούτσιας, Αμπαφού, Σκεντεράι, Σταθόπουλος, Βουκελάτος (50′ Νταμπίζας), Παπαδόπουλος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Μέντες, Καραγκούνης, Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Λιποράσε (69′ Κωνσταντινόπουλος), Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης, Ντα Σίλβα, Πασάς, Αρναρέλλης (69′ Τριανταφυλλάκης), Ρόβας (69′ Μαρκόφσκι).

15. Ηρόδοτος -11 (19 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.