Superleague 2, Βόρειος όμιλος: «Μοιρασιά» για Νίκη Βόλου και Αναγέννηση, ανέβηκε δεύτερη η ΑΕΛ

Φάση από το Νίκη Βόλου - ΑΕΛ

Η ΑΕΛ νίκησε με 2-0 τον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Νίκης με την Αναγέννηση Καρδίτσας στον Βόλο (1-1), ανέβηκε στη δεύτερη θέση του Βορείου Ομίλου της Superleague 2. «Κόλλησαν» στο μηδέν Ηρακλής και Μακεδονικός.

Σε ένα δυνατό «ντέρμπι» στο Πανθεσσαλικό η Νίκη Βόλου και η Αναγέννηση Καρδίτσας αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, με την ΑΕΛ να... ευνοείται και να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση του Βορείου Ομίλου. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο πιεστικοί και προηγήθηκαν στο 23'. Ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Κυριακίδης με κεφαλιά προσπάθησε να απομακρύνει αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά. Στο 69' ο Γιάκος βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, ο Μιράντα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι άνοιξε με την Αναγέννηση να πιέζει και την Νίκη Βόλου να «χτυπάει» στις αντεπιθέσεις. Στο 86' ο Ολαϊσόλα δεν κατάφερε να βρει εστία από θέση βολής και στο 90+4' η ομάδα της Καρδίτσας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Σκόρερ: 71′ Μιράντα – 23′ αυτ. Κυριακίδης

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος (46′ Τοπαλίδης), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης (46′ Τσουκαλίδης), Γαβριηλίδης (68′ Σιαφά), Κυριακίδης, Κρητικός (62′ Ολαϊσόλα), Τζιώρας (89′ Ροχάνο), Μιράντα.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Τσέλιος, Κοζορώνης, Γκόλιας (59′ λ.τ Δημόπουλος), Σκόνδρας, Αναστασόπουλος, Λαγός, Μπούζας (90′ Αλιατίδης), Μπάλλας, Πολίτης (81′ Αθανασιάδης), Ελιβέλτο (90′ Μπάτροβιτς), Γιάκος (81′ Βερνάρδος).

Θεσπρωτός-ΑΕΛ 0-2

Πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 0-2, η ΑΕΛ πέρασε από τον Θεσπρωτό παίρνοντας το σημαντικό τρίποντο. Οι «βυσσινί» με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 37 βαθμούς παραμένοντας μόνοι στην 2η θέση μετά την ισοπαλία της Αναγέννησης Καρδίτσας στο Βόλο κόντρα στη Νίκη και συνεχίζουν το κυνήγι του Πανσερραϊκού, Ο Θεσπρωτός από την άλλη παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 9 βαθμούς κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη την παραμονή του στην κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΛ κατάφερε μόλις στο πρώτο λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον Όγκμποε, με το 0-1 να είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο και πάλι σχετικά νωρίς (56'), οι φιλοξενούμενοι έκαναν με τον Νικολιά το 0-2, κράτησαν ως το τέλος το προβάδισμα και πήραν τη νίκη.

Σκόρερ: 1′ Όγκμποε, 56′ Νικολιάς

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Ντόντης, Ραστόκα, Τρομπούκης, Ρούσης, Μαρτίνες, Παππάς, Δρίτσας, Κουέβας, Καραμποΐκης, Σάνι.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Κοσσονού, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Θωμαΐδης, Μαυριάς, Πεντρόσο, Όγκποε.

Ηρακλής-Μακεδονικός 0-0

Με στραβοπάτημα ξεκίνησε η εποχή Κούγια στον Ηρακλή. Ο «γηραιός» δεν τα κατάφερε κόντρα στον Μακεδονικό με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Με τον βαθμό της ισοπαλίας οι «κυανόλευκοι» έφτασαν τους 31 βαθμούς πέφτοντας στην 6η θέση. Οι ηττημένοι από την άλλη έμειναν στην 7η θέση.

Ηρακλής (Τσιώλης): Παλαβράκης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Κωστούλας, Βιτλής, Κούστα, Γιουμπιτάνα, Κόκκορης (46′ Τότσκα), Πατράλης, Τομάς, Παπαστεριανός (60′ Κουντουριώτης).

Μακεδονικός (Ζαζόπουλος): Γουναρίδης, Χασάνογλου, Λισγάρας, Σαραγιώτης (26′ λ.τ Κοτταρίδης), Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Σιατραβάνης (75′ Τσιλιγγίρης), Γκέντσογλου (75′ Μιλισάβλιεβιτς), Ουνγιαλίδης (56′ Σιμόνι), Σαραντίδης (56′ Ζαφειράκης).

Αλμωπός Αριδαίας-Βέροια 2-0

Άλμα παραμονής για τον Αλμωπό. Η ομάδα της Αριδαίας επικράτησε με 2-0 της Βέροιας και έφτασε τους 24 βαθμούς, ξεφεύγοντας με 6 από την ζώνη του υποβιβασμού. Η «βασίλισσα του βορρά» από την άλλη έμεινε στους 20 και νιώθει το κίνδυνο του υποβιβασμού να είναι μεγάλος.

Στα αγωνιστικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα γκολ στο ξεκίνημα του ματς και ένα στο τέλος του να πάρουν το τρίποντο. Η αρχή έγινε στο 8' με τον Τσιπούρα να κάνει το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στο 2ο και συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρίβας διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Σκόρερ: 8′ Τσιπούρας, 90+3′ Ρίβας

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Κέρθι, Έππας, Ασλαμπάλογλου, Πέλκας (81′ Ρίβας), Τσιπούρας (65′ Πατρινός), Πέττας (89′ Παπαδόπουλος).

Βέροια (Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης, Μπλέτσας (46′ Μασούρας), Μπουκουβάλας, Μανωλιούδης, Μπελεβώνης (62′ Ελευθεριάδης), Καψάλης, Μπουόλι, Γιουκούδης, Ιωάννου (62′ Μπαϊντού), Κολλαράς.

Αποτελέσματα 20ης αγωνιστικής:

Τρίτη, 18/04

ΠΑΟΚ Β' - Διαγόρας Ρόδου 3-3

Τετάρτη, 19/04

• Νίκη Βόλου - Αναγέννηση Καρδίτας 1-1
  • Απόλλων Λάρισας - Απόλλων Πόντου 0-3 α.α.

15. Απόλλων Λάρισας 4 (19 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.