Το πανόραμα του Βορείου ομίλου στη Superleague 2: «Ανάσα» για τη Βέροια

Η Βέροια επικράτησε 3-0 του Θεσπρωτού εντός έδρας και πήρε σημαντική βαθμολογική «ανάσα», αφού βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη του Βορείου ομίλου της Superleague 2.

Με δύο παιχνίδια συνεχίστηκε η 19η αγωνιστική της Super League 2 στον Βόρειο Όμιλο. Η Βέροια κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη επικρατώντας με 3-0 του Ρεσπρωτού, ενώ οι Διαγόρας και Ηρακλής Λάρισας κόλλησαν στο μηδέν.

Βέροια – Θεσπρωτός 3-0

Σημαντική νίκη που την φέρνει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε η Βέροια. Η «βασίλισσα του βορρά» επικράτησε με 3-0 του Θεσπρωτού και έφτασε έτσι τους 19 βαθμούς, με τον Απόλλωνα Πόντου να βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού με 17. Από την άλλη ο Θεσπρωτός με την ήττα αυτή παρέμεινε στην προτελευταία θέση και τους 9 βαθμούς και κάνει ακόμα πιο δύσκολη την προσπάθεια για σωτηρία.

Στα αγωνιστικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 33' να ανοίξουν το σκορ με τον Ορφανίδη, γκολ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στο δεύτερο και συγκεκριμένα στο 65' έγινε το 2-0 με τον Στίκα, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπουόλι με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Σκόρερ: 33′ Ορφανίδης, 65′ Στίκας, 90+2′ Μπουόλι

Βέροια (Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης (70′ Μουχάλης), Μπουκουβάλας, Στίκας, Καψάλης, Κολλαράς, Μπλέτσας, Μπελεβώνης, Γιουκούδης (68′ Ιωάννου), Ορφανίδης (68′ Κασέμι), Μπουόλι.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Γώγος (60′ Κουέβας), Βασιλάκης (46′ Ντόντης), Ρίζος (60′ Ρούσης), Τρομπούκης, Μαρτίνεζ, Μίγγος, Μπίκας (74′ Χατζάκος), Δρίτσας, Κωνσταντίνου, Σάνι (74′ Ε. Παππάς).

Διαγόρας – Ηρακλής Λάρισας 0-0

Χωρίς γκολ το ματς του Διαγόρα με τον Ηρακλή Λάρισας με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό. Με τον βαθμό αυτό οι Ροδίτες έφτασαν τους 21 και είναι στην 9η θέση, ενώ οι Λαρισαίοι τους 17. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν μια ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ, αλλά η προσπάθεια του Μανιά στο 38' σταμάτησε στο δοκάρι του Φαρμάκη.

Διαγόρας (Βελιτζέλος): Μπίντσης, Πετράκης (86′ Παπαϊωάννου), Γιανναράκης, Μανιώτης, Μαγκάκης (59′ Αντεσίνα), Καραμάνης, Τσιαντούλας (73′ Μιχόπουλος), Παραστατίδης (73′ Αρίας), Τάτσης, Σταμένκοβιτς (86′ Καβαλιέρι), Μανιάς.

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γιαννίτσης, Γκουγκούδης, Καμπέρης, Χατζής, Λαγωνίδης (74′ Μπαλαμώτης), Μπόσιο, Λούκας Γκαρσία (90+2′ Μπάμης), Λίταινας, Κέρι (90+2′ Τασιούλης), Κάσας (90+5′ Χριστίδης).