Super League 2 - Νότιος όμιλος: «Έμφραγμα» στο 94' για την Καλλιθέα που άφησε βαθμούς στο Αιγάλεω

Η Καλλιθέα ισοφαρίστηκε σε 1-1 από το Αιγάλεω στις καθυστερήσεις και έχασε έδαφος από την κορυφή. Ισοπαλία με 1-1 για Ηλιούπολη και Προοδευτική, ενώ Χανιά και Ηρόδοτος έμειναν στο 0-0 για τη 14η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου.

Όλα έδειχναν ότι η Καλλιθέα θα έφευγε με ένα σπουδαίο διπλό από το Αιγάλεω, όμως στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το Αιγάλεω ισοφάρισε σε 1-1, με την Καλλιθέα να χάνει έδαφος από την κορυφή. Ηλιούπολη και Προοδευτική αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, ενώ ισοπαλία χωρίς τέρματα είχαμε στο κρητικό ντερμπάκι με τα Χανιά και τον Ηρόδοτο να μένουν στο 0-0.

Αιγάλεω - Καλλιθέα 1-1

Σκόρερ: 94' Ματέο - 22' Ντεμέτριους

Η Καλλιθέα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στο ματς με τον Ντεμέτριους, ο οποίος στο 22' έκανε την προσποίηση, το σουτ του κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ο Σκαφίδας νίκησε σε τετ-α-τετ τον Νίλι. Ο γκολκίπερ του Αιγάλεω στο δεύτερο μέρος νίκησε ξανά σε τετ-α-τετ, αυτή τη φορά τον Κυνηγόπουλο, με τον Ντεμέτριους στη συνέχεια να χάνει νέα μοναδική ευκαιρία. Το Αιγάλεω πήγε να τιμωρήσει την Καλλιθέα χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Πολυχρόνη, αλλά τελικώς αυτό συνέβη στις καθυστερήσεις με τον Ματέο στο 94' να γράφει το τελικό 1-1 και την Καλλιθέα να μένει επτά βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Κηφισιά.

Αιγάλεω (Γράφας): Σκαφίδας, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Σκεντεράι, Πολυχρόνης, Τσίτσαρης (77′ Καμαρά), Βλαχομήτρος, Τσιλιγκίρης (77′ Ματέο), Σταματάκης (65′ Δημούτσος), Σταματής (58′ Κολλάς).

Καλλιθέα (Σίμος): Στρέζος, Μπουλούλης, Νίλι (58′ Ναμπί), Ματίγια, Κύργιας, Λουκίνας (83′ Τσιντώνης), Κυνηγόπουλος, Βάις, Καινούργιος, Βλάχος, Ντεμέτριους.

Ηλιούπολη - Προοδευτική 1-1

Σκόρερ: 37' πεν. Τριανταφυλλάκος - 14' Καπνίδης

Η Προοδευτική μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 14' όταν ο Καπνίδης με ένα μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» για το 0-1. Η Ηλιούπολη όμως κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 37' με τον Τριανταφυλλάκο να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι γράφοντας το 1-1. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες όσο περνούσαν τα λεπτά να είναι περισσότερο συγκεντρωμένες στο να κρατήσουν το αποτέλεσμα. Στο 83' ο Μάντιτς βρήκε δίχτυα για την Προοδευτική, όμως το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ με αποτέλεσμα να ακολουθήσουν έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τριανταφυλλάκου.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Ανδρέου, Ζιούλης, Μουριέλ, Κωστόπουλος, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης, Τριανταφυλλάκος, Βάρκας, Φελίπε, Μπαστακός.

Προοδευτική (Πανταζής): Καραργύρης, Καρρίκι, Ομπάνορ, Νταβιώτης (46′ Ευθυμίου), Φαζός, Παντελίδης, Νικολής, Μπόρχες, Παυλίδης, Μάντιτς, Καπνίδης.

Χανιά - Ηρόδοτος 0-0

Το πρώτο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα των Χανιών που έκλεισαν τον Ηρόδοτο στα καρέ του, αλλά κάτι η αναποτελεσματικότητα των γηπεδούχων, κάτι οι επεμβάσεις του Γκόλοβιτς κράταγαν το ματς στο 0-0. Η ορμή των Χανίων περιορίστηκε στο δεύτερο μέρος, με το 0-0 να παραμένει ως το φινάλε και τον Ηρόδοτο να μαζεύει ένα βαθμό στη δύσκολη μάχη που δίνει για τη σωτηρία του.

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Καλογεράκης, Ιμεραλιλάι, Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά, Λεμονής, Μανουσάκης, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Κόλα.

Ηρόδοτος (Φυντάνης): Γκόλοβιτς, Ντουμπιά, Πιτσόλης, Φράτροβιτς, Φρανσίνο Ρόσι, Μασάδο, Φερνάντες, Λεβικανίν, Ντότης, Μάρκοβιτς, Μπακούτσης.