ΑΕΛ-Αναγέννηση Καρδίτσας: Ο Κοζορώνης έδιωξε την... κατάρα της Λάρισας

Το γκολ του Κοζορώνη στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε την ιστορική εκτός έδρας νίκη στην Αναγέννηση Καρδίτσας επί της Λάρισας.

Η δράση στη Super League 2, επέστρεψε ύστερα από τα τέλη Ιανουαρίου λόγω του γνωστού θέματος με τα χρήματα που είναι να καταβληθούν στις ομάδες από τα ποσοστά του στοιχήματος.

Μάλιστα, στο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής υπάρχει το ντέρμπι ΑΕΛ-Αναγέννηση Καρδίτσας, το οποίο βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 1-0.

Πριν την έναρξη του ματς, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα των Τεμπών ενώ υπήρχε και πανό το οποίο καταφερόταν κατά των πολιτικών. Μάλιστα δεν κατέβηκε και το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση με το πανό να παραμένει στη θέση του, στο πέταλο.

Παραλίγο το 0-1 με το... καλημέρα

Το ματς ξεκίνησε με την Αναγέννηση να φτάνει κοντά στο 0-1. Στο 1ο κιόλας λεπτό, ο Γιάκος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, βρήκε τον Πολίτη αλλά εκείνος από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο πρώτο τέταρτο, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, ενώ στο 14' ο Σουλούκος μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Μπούζα.

Η ουσιαστικά πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ ήρθε στο 17' με τον Παπαγεωργίου να βλέπει την εκτέλεση φάουλ του να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ λίγο αργότερα είχαν δοκάρι με το απευθείας κόρνερ του Θωμαΐδη. Οι γηπεδούχοι, από εκείνο το σημείο πήρα τα ηνία και άρχισαν να πιέζουν χωρίς όμως να δημιουργούν κάποια μεγάλη φάση για γκολ. Κυρίως απειλούσαν από στατικές φάσεις τις οποίες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν.

Γκολ και... συντήρηση

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αναγέννηση προειδοποίησε με τον Αθανασιάδη, όμως ο Σουλούκος κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Κάτι που ωστόσο δεν έκανε αργότερα, όταν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά το χέρι που έκανε ο Κοσονού, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ, με την εύστοχη εκτέλεση του ο Κοζορώνης.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα της Καρδίτσας έπαιξε πολύ συντηρητικά, προκειμένου να κρατήσει τη νίκη, φτάνοντας στο σημείο να αγωνιστεί στα τελευταία λεπτά ακόμα και με τέσσερα στόπερ. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν να απειλήσουν, με εξαίρεση την γυριστή κεφαλιά του Τσιριγώτη και έτσι η Αναγέννηση πέτυχε μια ιστορική νίκη, την πρώτη στο Αλκαζάρ μετά από 6 ήττες και 6 ισοπαλίες.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Ταουσιάνης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Κοσονού (74' Μαϊδανός), Ηλιάδης, Κόλα, Κ. Παπαγεωργίου (60' Μαυρίας), Πλέγας (74΄Τσιριγώτης), Θωμαΐδης, Νικολιάς, Πεντρόσο (60' Αντράντα), Νούνιες (65' Όγκμποε).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Π. Αμανατίδης): Τσέλιος, Σκόνδρας, Γκόλιας, Σταματόπουλος, Κοζορώνης, Λαγός, Μπούζας (80' Αλιατίδης), Γιάκος (86' Κορέλας), Ελιβέντο (86' Δημόπουλος), Πολίτης (80' Πολίτης), Αθανασιάδης (75' Μπάλας).