Καλαμάτα-Κηφισιά: «Απόδραση» και στο +5

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πήρε η Κηφισιά από την έδρα της Καλαμάτας καθώς επικράτησε με 2-1 και έφυγε στο +5 από την δεύτερη θέση.

Επιστροφή στη δράση μετά από ένα μήνα και κάτι για τη Superleague 2 και η Κηφισιά είχε μπροστά της ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στην έδρα της Καλαμάτας. Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφερε να φύγει από μία δύσκολη έδρα με το τρίποντο καθώς επικράτησε με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 4ο λεπτό, όταν έφυγαν στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Προβυδάκη ο οποίος μπροστά από την εστία δεν κατάφερε να νικήσει τον Ταϊρη.

Ο Τετέι από την πλευρά ήταν ο... νικητής στη μονομαχία με τον πορτιέρε της Καλαμάτας στο 9ο λεπτό αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα για επιθετικό φάουλ του νεαρού. Η πίεση της Κηφισιάς όμως απέδωσε καρπούς.

Στο 28ο λεπτό, η άμυνα των γηπεδούχων αδράνησε, ο Τετέι πήρε την μπάλα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και με τη βοήθεια της κόντρας, την είδε να καταλήγει στο βάθος της αντίπαλης εστίας για το 1-0.

Ένα σκορ που φαινόταν ότι θα ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο, όμως ο Πασάς είχε διαφορετική άποψη. Ο Βασιλόγιαννης πάτησε περιοχή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έκανε το γύρισμα και η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Σωτηράκου.

Από την άσπρη βούλα ο έμπειρος φορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου για το 1-1, με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο μέρος. Με το ίδιο... νόμισμα η Κηφισιά πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 51'.

Ο Τετέι βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πήγε να περάσει τον Ταϊρη αλλά ανατράπηκε, με αποτέλεσμα ο ρέφερι να δείξει ξανά την άσπρη βούλα. Ο Κουϊρουκίδης πήρε την μπάλα και από τα έντεκα βήματα νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε για το 2-1.

Στο 82' τα πράγματα δυσκόλεψαν για την Κηφισιά, καθώς ο Παπασάββας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Τελικά η Καλαμάτα δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και το παιχνίδι έληξε με το σκορ στο 2-1 και την Κηφισιά να είναι η νικήτρια αυξάνοντας τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στο +5.

Καλαμάτα (Γκεργκιόσκι): Ταΐρης, Μόζερ (88′ Λούκαζικ), Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Ματέους (55′ Τάτος), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης (55′ Ρόβας), Πασάς (88′ Τριανταφυλλάκης).

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Προβυδάκης, Σωτηράκος, Γκίνη (65′ Παπασάββας), Πέιος, Πρίτσας (69′ Ταλάλ), Να’α, Κουϊρουκίδης (65′ Αντερέγκεν), Τετέι (85′ Νοικοκυράκης).