ΑΕΚ Β' - Προοδευτική 3-0: «Καθάρισε» στο δεύτερο μέρος και πανηγύρισε το δεύτερο τρίποντο (vids)

Η ΑΕΚ Β' με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 3-0 της Προοδευτικής και πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή της νίκη. Ντεμπούτο για τον Αντώνη Νικοπολίδη στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Τη δεύτερη φετινή της νίκη στον Νότιο Όμιλο της Super League 2 πανηγύρισε η ΑΕΚ Β' στο «Σεραφείδειο» επικρατώντας εύκολα με 3-0 της Προοδευτικής, στον πάγκο της οποίας κάθισε για πρώτη φορά ο Αντώνης Νικοπολίδης.

Οι κιτρινόμαυροι από την αρχή είχαν τον έλεγχο του αγώνα, παράγοντας τελικές. Μία από αυτές στο 21' από τον Πάπα πέρασε μόλις άουτ, με την Προοδευτική να μην μπορεί να απειλήσει καθόλου την εστία των κιτρινόμαυρων, οι οποίοι στο τέλος του πρώτου μέρους άγγιξαν το προβάδισμα με προβολή του Κορομηλά, με τον Καραγύρη σε ετοιμότητα να μπλοκάρει.

Τελικά η ΑΕΚ Β' πήρε το προβάδισμα στο 52'. Έπειτα από γύρισμα μέσα στην περιοχή της Προοδευτικής, ο Πάβλας στην προσπάθειά του να διώξει, το έκανε άτσαλα, με την μπάλα να παίρνει ανάποδα φάλτσα και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι κιτρινόμαυροι «καθάρισαν» το «τρίποντο» στο 67' όταν ο Μουστακόπουλος με εκτέλεση κόρνερ έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή της Προοδευτικής και ο Ντάικο με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Με τη συμπλήρωση των 90' ο Σκόνδρας, που ένα λεπτό νωρίτερα είχε νικηθεί στο κοντινό πλασέ από τον Καραργύρη, με ένα καλοζυγισμένο σουτ σημείωσε ένα όμορφο γκολ γράφοντας το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Πάπα (62′ Γ. Χριστοφιλόπουλος), Κάτσικας, Ντάικο, Παρράς (82′ Γεωργέας), Μουστακόπουλος, Κορομηλάς, Ρουκουνάκης (86' Δημητρίου), Σκόνδρας, Ε.Χριστόπουλος, Απ.Χριστόπουλος (86' Γκολφίνος)

Προοδευτική (Νικοπολίδης): Καραργύρης, Καρρίκι, Ποτουρίδης, Φαζός, Πάβλας (71′ Σινγκ), Μεγαρίτης (62′ Αγγελόπουλος), Γιόβιτς, Πισσάς (77′ Νομικός), Γκαργκαλατζίδης (62′ Ευθυμίου), Γιαννιτσάνης, Τσακίρης (77′ Λαζαρίδης)