Super League 2 - Βόρειος Όμιλος: Νίκη στο φινάλε με Ηρακλή με 3-2 ο Παναθηναϊκός Β' και τρομερός Μπιλάλ με 2 γκολ (vids)

Ο Παναθηναϊκός Β' αφού γύρισε το 1-0 σε 1-2 τελικώς μπόρεσε να φύγει νικητής από την έδρα της ομάδας του Ηρακλή με 2-3 στη 4η αγωνιστική της Super League 2!

Ήταν ένα ματς από το οποίο δεν έλειψαν τα νεύρα, οι εντάσεις αλλά και η αμφισβήτηση διαιτητικών αποφάσεων. Τελικώς στο 91' ο Παναθηναϊκός Β' βρήκε γκολ από τον Σαρδέλη για το τελικό 3-2 στην έδρα του Ηρακλή.

Στο 13' ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ με τον Ματίας Τομάς και στη συνέχεια μέσα σε λίγα λεπτά ο Παναθηναϊκός Β' έκανε την ανατροπή. Αρχικά στο 34' με τον Μπιλάλ και στο 43' ο ίδιος παίκτης μπόρεσε να κάνει το 1-2. Ο Αθανασακόπουλος βρέθηκε στη μικρή περιοχή, ο Βελλίδης προσπάθησε να τον κόψει αλλά πρόλαβε έδωσε πάσα στον Μπιλάλ που ακολούθησε τη φάση και έκανε το 1-2 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο β' μέρος υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες στον πάγκο του Παναθηναϊκού Β' με αποτέλεσμα να αντικρίσει κίτρινη κάρτα ο Γενικός Αρχηγός της ομάδας, Γιάννης Καλιτζάκης. Διαμαρτυρίες που κυρίως είχαν να κάνουν με το πέναλτι που δόθηκε για πτώση του Γιουμπιτάνα μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού Β'.

Στο 54' έγινε το 2-2 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μελούνοβιτς, που είχε περάσει ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε ξανά το γκολ για να κάνει το τελικό 2-3 με τον Σαρδέλη στο 91'.

Σκόρερ: 13′ Τομάς, 54′ πεν. Μελούνοβιτς – 34′, 43′ Μπιλάλ και 90+1′ Σαρδέλης

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ (46′ Κωστούλας), Α. Παπαστεριανός, Βιτλής, Σίλβα (89′ Κουντουριώτης), Γιουμπιτάνα, Πατράλης, Άλεξιτς (46′ Μελούνοβιτς), Τομάς και Τότσκα (46′ Μανουσάκης).

Παναθηναϊκός Β' (Αντωνίου): Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (66′ Ανδρικόπουλος), Έμπο, Σιδεράς, Μαρτίνης, Βουτσάς, Ηλιάδης (59′ Σερπέζης), Αθανασακόπουλος (75′ Καραμπάς), Ρόμπι, Τερεζίου (75′ Κρυπαράκος) και Μπιλάλ (66′ Σαρδέλης).