Αιγάλεω - ΑΕΚ Β' 1-1: Μοιρασιά για «Σίτι» και Ένωση (vids)

Το Αιγάλεω ήταν καλύτερο, πέφτοντας όμως σε έναν εξαιρετικό Χατζηεμμανουήλ. Η ΑΕΚ Β' άγγιξε τη νίκη με γκολ του Κοσίδη στο 50', αλλά το «Σίτι» βρήκε την ισοφάριση με τον Τσιλιγκίρη στο 87' για το τελικό 1-1.

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι του Αιγάλεω με την ΑΕΚ Β' για την 28η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Super League 2. Το Αιγάλεω είχε δοκάρι και άλλες καλές στιγμές, αλλά οι κιτρινόμαυροι, που είχαν σε καλή μέρα και τον τερματοφύλακα Χατζηεμμανουήλ πήραν το προβάδισμα με τον Κοσίδη στο 50'. Τελικά το «Σίτι» με γκολ του Τσιλιγκίρη στο 87' βρήκε το γκολ που δικαιούταν για το τελικό 1-1. Αξίζει να σημειωθεί πως στον πάγκο της ΑΕΚ Β' κάθισε ο Μιχάλης Παυλής καθώς ο Νίκος Παναγιωτάρας ταλαιπωρείται από ίωση.

Το Αιγάλεω ήταν κυρίαρχο στο πρώτο μέρος, κατά το οποίο θα μπορούσε να βρισκόταν μπροστά στο σκορ, απέναντι σε μια ΑΕΚ Β' που ήταν ακίνδυνη επιθετικά. Το πρώτο μισάωρο ήταν πολύ κακό, με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι πιο κινητικοί. Στο 32' το Αιγάλεω είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Αρναρέλλη, ο οποίος είχε ακόμα μια ευκαιρία τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Χατζηεμμανουήλ ήταν σε ετοιμότητα. Μάλιστα στο 37' το Αιγάλεω άγγιξε το προβάδισμα με τον Καλύβα, ο οποίος αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ενδεικτικό είναι ότι η πρώτη τελική της ΑΕΚ Β' στο ματς ήταν στο 42' με μια αδύναμη κεφαλιά του Κοσίδη.

Οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του β' μέρους όταν ο Μπαρμπαρούσης πλάσαρε άουτ απέναντι από τον Χατζηεμμανουήλ. Και ένα λεπτό αργότερα, η ΑΕΚ Β' στην πρώτη της ουσιαστική στιγμή στο παιχνίδι πήρε το προβάδισμα. Γιούσης, Μπούσης και Κοσίδης συνδυάστηκαν με τον Μπούση να κάνει τη συρτή μπαλιά και τον Κοσίδη με προβολή να γράφει το 0-1 στο 50'. Ο Χατζηεμμανουήλ όποτε χρειαζόταν ήταν εκεί για να επέμβει, κάτι που έκανε για ακόμα μια φορά στο 56' σταματώντας την προσπάθεια του Αρναρέλλη, ενώ και στο 71' είπε ξανά «όχι» σε σουτ του Τριμμάτη από πλεονεκτική θέση.

Τελικά το Αιγάλεω κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 87'. Έπειτα από ένα γέμισμα με φάουλ του Τσιλιγκίρη στο 87' και ολιγωρία της άμυνας της ΑΕΚ Β' μέσα στην περιοχή η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, γράφοντας έτσι το τελικό 1-1. Πάντως στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες με Γιούση και Τριμμάτη είχαν δύο πολύ καλές στιγμές για να πάρουν το ματς, αλλά τελικά μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Οι συνθέσεις:

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Αναστασίου, Παπανικόλας, Καλύβας, Παπουτσογιαννόπουλος, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος (60′ Χοτζάλλι), Τσίτσαρης (81′ Τσιλιγκίρης), Σταματάκης, Αρναρέλλης (90′ Ανδρέου), Μπαρμπαρούσης

ΑΕΚ Β (Παυλής): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Μπούσης (73′ Παρράς), Λάτσι (65′ Κορνέζος), Γιαννούτσος, Μπάμπης, Μουστακόπουλος, Γερολέμου (83′ Αρβανίτης), Ευθ. Χριστόπουλος (65′ Τζούντα Γκαρσία), Γιούσης, Κοσίδης (83′ Γκολφίνος)

17. Ρόδος 16 (26 ματς)

*Η 1η θέση οδηγεί σε διπλό μπαράζ με τον 1ο του άλλου ομίλου και ο νικητής του θα προβιβαστεί στην πρώτη κατηγορία, ενώ ο χαμένος θα δώσει νέο διπλό μπαράζ με τον 13ο της Super League 1 και θα διεκδικήσει μέσω αυτού τον προβιβασμό του.

*Οι Β' ομάδες δεν προβιβάζονται και δεν υποβιβάζονται. Εάν βρεθούν σε αντίστοιχες θέσεις θα αντικατασταθούν από την αμέσως παρακάτω ή παραπάνω ομάδα.

*Στην Καλαμάτα έχουν αφαιρεθεί τρεις βαθμοί σε δευτεροβάθμιο επίπεδο, ενώ στη Ρόδο οκτώ βαθμοί σε πρωτοβάθμιο επίπεδο και εκκρεμεί η έφεση