Super League 2, Βόρειος Ομιλος: Η Νίκη πήρε το ντέρμπι του Βόλου (vid)

Οι «μπλε» επικράτησαν 2-1 του «γείτονά» τους Ολυμπιακού και τον έφεραν κατάφατσα με το φάσμα του υποβιβασμού.

Η Νίκη ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι του Βόλου, καθώς επικράτησε με 2-1 του «γείτονά» της Ολυμπιακού και τον έφερε κατάφατσα με το φάσμα του υποβιβασμού.

Στα πρώτα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο δραστήριοι, κέρδισαν ορισμένες στατικές μπάλες που δεν εκμεταλλεύτηκαν, όμως οι «μπλε» απώλεσαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα όταν στο 20' ο Κουσκουνάς βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά ο Ξενοδόχοβ απέκρουσε. Τελικά η Νίκη άνοιξε το σκορ στο 25' με προβολή του Κάσσου ύστερα από «γέμισμα» του Μιράντα και δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα ο Τσουκαλάς διπλασίασε τα τέρματά τους.

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν τα πρώτα λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο 76' στο ματς, όταν ο Σιαφά μείωσε με κεφαλιά. Αυτόματα το ντέρμπι πήρε «φωτιά» και στο 83' έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση αλλά οι Κουντουριώτης, Φιλίποβιτς δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την κεφαλιά του Μανγκά.

Ολυμπιακός Βόλου (Καβακάς): Ξενοδόχοβ, Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Μαρκοπουλιώτης, Βερνάρδος (88′ Χατζής), Σκοπελίτης, Ντιαμπί (56′ Κόλα), Μάνγκα, Ντος Σάντος (46′ Κουντουριώτης), Ξύδας (28′ λ.τ Γκαργκαλατζίδης), Σιαφά.
Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Κάσσος, Αθανασίου (88′ Πάνος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Κυριακίδης, Παναγιώτιδης (88′ Μέτσε), Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος (67′ Βασιλείου), Μιράντα (80′ Αλιατίδης), Κουσκουνάς (80′ Τζιώρας).

17. Καβάλα 20 (24 ματς)
*Η 1η θέση οδηγεί σε διπλό μπαράζ με τον 1ο του άλλου ομίλου και ο νικητής του θα προβιβαστεί στην πρώτη κατηγορία, ενώ ο χαμένος θα δώσει νέο διπλό μπαράζ με τον 13ο της παραπάνω κατηγορίας και θα διεκδικήσει μέσω αυτού τον προβιβασμό του.
*Οι Β' ομάδες δεν προβιβάζονται και δεν υποβιβάζονται. Εάν βρεθούν σε αντίστοιχες θέσεις θα αντικατασταθούν από την αμέσως παρακάτω ή παραπάνω ομάδα.

@Photo credits: INTIME