Παναθηναϊκός Β'- Λεβαδειακός 1-3

Νίκος Αθανασίου

Ο Λεβαδειακός ήταν ανώτερος από τον Παναθηναϊκό Β' και επιβλήθηκε με 3-1 στο γήπεδο της Λεωφόρου.

Ακόμη ένα βήμα για την επιστροφή του στα σαλόνια της Super League1 έκανε ο Λεβαδειακός. Η ομάδα της Βοιωτίας με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό Β' στη Λεωφόρο και διατηρήθηκε στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

Το σύνολο του Γιάννη Ταουσιάνη έκανε ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο είχε πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης. Στο 5᾽ ο Παναγιώτου με μακρινό σουτ νίκησε τον Χριστογεώργο και τρία λεπτά αργότερα ο Μυτίδης με υπέροχο τελείωμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να ανέβει ακόμη περισσότερο, αν ο Λεβαδειακός ήταν πιο σοβαρός στις μεγάλες ευκαιρίες που έχασε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού άργησε αλλά ήρθε στο 83᾽ όταν ο Σαρδέλης με σουτ από πλάγια θέση μείωσε το σκορ. Στα... καπάκια ο Μαραθωνίτης σε κενή εστία αστόχησε για το 2-2 και ο Τζημόπουλος με κεφαλιά στο 88᾽... κλείδωσε την νίκη για τον Λεβαδειακό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

@Photo credits: INTIME