Μπολόνια - Τζένοα 1-1: Έσωσαν τον βαθμό στο 90+5' οι μαχητικοί Ροσομπλού

Ιάσονας Θεριός
Μπολόνια

Η Μπολόνια δεν τα παράτησε και χάρη στο τέρμα του Ντε Σιλβέστρι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων γλίτωσε την ήττα και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Τζένοα.

Πολύ... σκληρή για να πεθάνει η Μπολόνια. Οι Ροσομπλού βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο μέσα στο «Ρενάτο Ντ'Αλάρα» αλλά αντεπιτέθηκαν και πήραν τον σημαντικό βαθμό, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Τζένοα στο τέλος. Έτσι, έβγαλαν μια σχετική αντίδραση μετά την ήττα από την Ουντινέζε και παραμένουν στην 5η θέση της Serie A, στο -1 από την τετράδα. Στη 12η θέση παρέμειναν οι Γενοβέζοι που φλέρταραν με ένα μεγάλο διπλό.

Στο 20ο λεπτό άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι χάρη στην πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Γκούντμουνσον από πλάγια θέση. Η ομάδα του Μότα ωστόσο, όσο κυλούσε ο χρόνος, πίεζε και απειλούσε με συνέπεια και δικαιώθηκε στο 90+5'. Ο Σαλεμάκερς γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής μετά από κόρνερ και ο Ντε Σιλβέστρι με πλασέ χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του.