Μπολόνια - Λάτσιο 1-0: Μεγάλη νίκη, βλέπει πεντάδα! (vid)

Μπολόνια

Με γκολ του Φέργκιουσον η Μπολόνια επικράτησε 1-0 της Λάτσιο κι έπιασε τη Νάπολι στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Εντυπωσιάζει η Μπολόνια με την πορεία της στη φετινή Serie A, αφού μετά την εντός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Λάτσιο βρέθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Παράλληλα, προσπέρασε τους Λατσιάλι κι αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον. Ο Λυκογιάννης αγωνίστηκε βασικός, αντικαταστάθηκε στο 80'.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και πλησίασαν στο γκολ, μιας και είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 15′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λουίς Αλμπέρτο. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι ήταν καλύτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν είχε τον τρόπο να φανεί απειλητική για την αντίπαλη εστία. Αντίθετα, η Μπολόνια έριξε βάρος στο ανασταλτικό κομμάτι και είχε μια καλή φάση με τον Ζίρκζε στο 39ο λεπτό.

Ιδανικό ξεκίνημα στο β' μέρος για τους Ροσομπλού, αφού στο 46΄βρήκαν δίχτυα. Ωραία συνεργασία των γηπεδούχων, κάθετη του Ζίρκζε για τον Φέργκιουσον και ο Σκωτσέζος με πλασέ διαμόρφωσε το 1-0. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αφού η ομάδα του Τιάγκο Μότα είχε τον έλεγχο.