Serie A: Με το μυαλό στις... διακοπές η Νάπολι, νίκη παραμονής η Λέτσε!

Νίκη με ανατροπή η Μπολόνια

Μπολόνια και Νάπολι αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, ενώ η Μόντσα με γκολ στο ... 101' θα παραμείνει στη Serie A.

Η Λέτσε θα είναι και τη νέα σεζόν στη Serie A! Με πέναλτι του Κολόμπο στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι επικράτησε 1-0 της Μόντσα και εξασφάλισε μαθηματικά την σωτηρία της.

Η Μόντσα μάλιστα είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 84' όταν κέρδισε πέναλτι, ο Γκιτκιάερ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Φαλκόνι με μεγάλη επέμβαση κράτησε το μηδέν. Η Λέτσε πίεσε και στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι, με τον Κολόμπο στο 90+11' να εκτελεί εύστοχα και να διαμορφώνει το 1-0.

Μπολόνια και Νάπολι έμειναν στο 2-2, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι , με τους πρωταθλητές να έχουν το μυαλό στις... διακοπές. Οι Ναπολιτάνοι πήραν νωρίς προβάδισμα με τον Οσιμέν, ο οποίος βρήκε δίχτυα για 24η φορά δίχτυα φέτος στη Serie A. Στο 54' ο Νιγηριανός πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ωστόσο, η Μπολόνια αντέδρασε, ο Φέργκιουσον στο 63' μείωσε σε 2-1 και στο 84' ο Ντε Σιλβέστρι διαμόρφωσε το 2-2.