Ρόμα - Λάτσιο 0-1: «Αφεντικό» οι Λατσιάλι (vid)

Η Λάτσιο ήταν το «αφεντικό» του Ολίμπικο, επικράτησε 1-0 της Ρόμα και βρέθηκε στην 3η θέση της Serie A.

Με γκολ του Φελίπε Αντερσον η Λάτσιο επικράτησε 1-0 της Ρόμα στο derby della Capitale την προσπέρασε, πιάνοντας την Αταλάντα στην 3η θέση. Οι Λατσιάλι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, πίεσαν, πήραν τον έλεγχο, κρατώντας παράλληλα τη Ρόμα μακριά από την εστία τους. Μάλιστα, στο 29ο λεπτό ήρθε και το γκολ για τους τυπικά φιλοξενούμενους. Ο Πέδρο πίεσε τον Ιμπάνιες και τον ανάγκασε σε τεράστια γκάφα, με τον Φελίπε Αντερσον να μη σπαταλά την ευκαιρία και να σκοράρει. Οι Τζαλορόσι στο 33′ πλησίασαν στην ισοφάριση, όταν ο Τζανιόλο γύρισε εντός περιοχής και σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει και στον Μάρουσιτς και να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Ρόμα προσπάθησε να πιέσει στην επανάληψη, αλλά στο 52′ ο Σμόλινγκ δεν βρήκε στόχο με κεφαλιά, όπως και ο Τζανιόλο στο 64′. Η Λάτσιο απάντησε, αλλά το πλασέ του Φελίπε Αντερσον απέκρουσε ο Ρουί Πατρίσιο στο 72′. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια μεγάλη νίκη, με την οποία βρέθηκαν στο +2 από τους Τζαλορόσι!