Σπέτσια – Φιορεντίνα 1-2: Νίκη στο 90΄οι Βιόλα! (vid)

Με γκολ του Καμπράλ στο 90′ η Φιορεντίνα νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Σπέτσια. Αποβλήθηκε στο 82′ ο Νικολάου.

Με γκολ του Καμπράλ στο 90′ η Φιορεντίνα νίκησε με 2-1 εκτός έδρας τη Σπέτσια και πήρε βαθμολογική ανάσα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Μιλένκοβιτς στο 14′ (0-1). Τέσσερα λεπτά μετά οι Βιόλα άγγιξαν το δεύτερο γκολ, αλλά το σου του Γιόβιτς βρήκε το δοκάρι. Η Σπέτσια αντέδρασε, στο 23′, ο Τερατσάνο έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Ενζολά, αλλά στο 35′, ο Ενζόλα πέτυχε το 1-1. Στην επανάληψη, η Φιορεντίνα ήταν καλύτερη, αλλά δεν έβρισκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 82′, μέσω VAR, η Σπέτσια έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νικολάου για μαρκάρισμα στον Καμπράλ. Ο τελευταίος λύτρωσε τους Βιόλα στο 90′, κάνοντας το 2-1.

«Κόλλησαν» στο μηδέν Ουντινέζε και Κρεμονέζε

Η Ουντινέζε ήταν καλύτερη στην έδρα της Κρεμονέζε, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Καρνεσέκι, βρέθηκε σε τρομερή μέρα και κράτησε ανέπαφη την εστία του, με το 0-0 να έιναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στην αρχή με κοντινή προβολή του Ντεολοφέου και σουτ του Λόβριτς. Ο Ιταλός πορτιέρε ομως, είπε «όχι» και στις δύο περιπτώσεις. Το ίδιο έκανε και στις προσπάθειες της ομάδας από το Ούντινε και στο δεύτερο μέρος. Ο Ντεολοφέου είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να «κλέψει» το ματς στις καθυστερήσεις, αλλά το πλασέ του στην αντεπίθεση πέρασε ψηλά άουτ. Ο βαθμός αυτός δεν άλλαξε κάτι στις θέσεις των δύο ομάδων στη Serie A με την Ουντινέζε να παραμένει 8η και την Κρεμονέζε 20η.