Σαμπντόρια – Ρόμα 0-1: Διπλό τετράδας! (vid)

Σημαντική νίκη για τους Τζαλορόσι, επικράτησαν 1-0 στη Γένοβα της Σαμπντόρια και βρέθηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Tρίτη διαδοχική νίκη για τη Ρόμα στη Serie A, επικράτησε 1-0 της Σαμπντόρια στη Γένοβα και βρέθηκε στην τετράδα της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και στο 7ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι έπειτα από χέρι του Φεράρι. Ο Πελεγκρίνι ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το 1-0. Αυτή η φάση ήταν ό,τι καλύτερο σημειώθηκε στο α' μέρος, με τη Σαμπντόρια να θέλει, αλλά να μη μπορεί να δημιουργήσει.

Στο β’ ημίχρονο, η Ρόμα είχε μεγάλη ευκαιρία στο 57′, με το τετ α τετ του Μπελότι, για το δεύτερο γκολ, αλλά ο Αουντέρο απέκρουσε. Παράλληλα, στο 72′ και στο 78′ ο Τζανιόλο δεν κατάφερε να βρει στόχο και να σφραγίσει τη νίκη. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τη Ρόμα να βρίσκεται στο -4 από την κορυφή, ενώ τη Σαμπντόρια να παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.