Φιορεντίνα - Ρόμα 2-0: Φουλ για Ευρώπη οι Βιόλα!

Η Φιορεντίνα επικράτησε 2-0 της Ρόμα εντός έδρας κι έβαλε... φωτιά στη μάχη της Ευρώπης! Στην 6η θέση μαζί με Αταλάντα και Ρόμα οι Βιόλα.

Με δύο γκολ στα πρώτα λεπτά η Φιορεντίνα εκμεταλλεύθηκε την κόπωση της Ρόμα, επικράτησε 2-0 και την έπιασε στους 59 βαθμούς, όσους έχει και η Αταλάντα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με το πέναλτι του Γκονζάλες, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Κάρσντορπ. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 11′ ήρθε το 2-0 έπειτα από εντυπωσιακή ενέργεια του Μποναβεντούρα. Οι Τζαλορόσι δυσκολεύθηκαν να αντιδράσουν, με την κούραση από τα διαδοχικά ματς σε πρωτάθλημα και Conference να είναι εμφανής. Το σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε, η Φιορεντίνα είχε το πάνω χέρι, η Ρόμα δεν μπορούσε να απειλήσει και το 2-0 έστειλε τους Βιόλα στην 6η θέση. Ετσι, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος έχουμε τριπλή ισοβαθμία ανάμεσα σε Φιορεντίνα, Ρόμα και Αταλάντα, στο -3 από την 5η Λάτσιο.