Νάπολι - Λάτσιο: Mamma... Μέρτενς, δύο «ζωγραφιές» για το 3-0 στο 30'! (vids)

Απολαυστικός Ντρις Μέρτενς, «ζωγράφισε» με ένα φανταστικό σλάλομ κι ένα curler... όνειρο για το 3-0 της Νάπολι κόντρα στη Λάτσιο μέσα σε 30 λεπτά!

Το θέαμα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» άρχισε πριν από το ματς, με την παρουσίαση του επιβλητικού αγάλματος του αείμνηστου «Pibe D' Oro» και κορυφώθηκε κατά τη διάρκεια χάρη στον Ντρις Μέρτενς.

Ο Βέλγος «καλλιτέχνης» και ρέκορντμαν τερμάτων των Παρτενοπέι, μετέτρεψε σε θρίαμβο το παιχνίδι κόντρα στη Λάτσιο από το πρώτο μισάωρο με δύο γκολ... ζωγραφιές.

Μετά το γρήγορο 1-0 του Ζιελίνσκι, ο 34χρονος επιθετικός το πήρε προσωπικά, νίκησε όλη την άμυνα των Λατσιάλι και πλάσαρε ιδανικά για το 2-0 μόλις στο 10'. Και είκοσι λεπτά αργότερα, έβαλε όλη του την τέχνη για ένα πραγματικό αριστούργημα, «κρεμώντας» τον Ρέινα με ένα φανταστικό curler στην κίνηση από την απλή πάσα του Λοσάνο.