Ίντερ – Λάτσιο: «Σίφουνας» Λουκάκου, αδιανόητο σπριντ και ασίστ στον Λαουτάρο (vid)

Μετά τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ο Ρομέλου Λουκάκου «σφράγισε» τη νίκη της Ίντερ με ασίστ στον Λαουτάρο σε κενή εστία, προσπερνώντας με απίθανο σπριντ τον Παρόλο σαν σταματημένο.

Η Ίντερ χρειαζόταν τη νίκη για να ανέβει κορυφή κι ο Ρομέλου Λουκάκου κάνει τα πάντα για να της την κάνει… δώρο. Ο Βέλγος σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας τα 300 γκολ καριέρας κι όταν οι Λατσιάλι μείωσαν σε 2-1 και επέστρεψαν στο ματς, θύμισε σε όλους ότι είναι ο πιο «αδάμαστος» στράικερ στην Ευρώπη.

Τρία λεπτά μετά το γκολ του Εσκαλάντε, ο 27χρονος ξέφυγε στην αντεπίθεση από το ύψος του κέντρο και πραγματοποίησε απίθανη κούρσα με τη μπάλα στα πόδια, περνώντας στο σπριντ τον Μάρκο Παρόλο σαν σταματημένο, για να σερβίρει το έτοιμο γκολ στον διόσκουρό του, Λαουτάρο Μαρτίνες.