Φιορεντίνα - Κάλιαρι 1-0: Νίκη ανάσα οι «βιόλα» (vid)

H Φιορεντίνα επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Κάλιαρι και πήρε ανάσα, αφού βρέθηκε στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

H Φιορεντίνα κατάφερε να λυγίσει την Κάλιαρι, επικράτησε 1-0 εντός έδρας και βρέθηκε στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Βασικός ο Λυκογιάννης, έχασαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι. Οι «Βιόλα» μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν και στο 11ο λεπτό είχαν καλή ευκαιρία με τον Βλάχοβιτς. Η Φιορεντίνα είχε τον έλεγχο και στο 29' απείλησε, αλλά η κεφαλιά του Πετσέλα πέρασε άουτ. Ωστόσο, η Κάλιαρι ήταν αυτή που έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Στην καλύτερή της φάση στο 35' ο Ζοάε Πέδρο κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά νικήθηκε από τον Ντραγκόφσκι. Γρήγορος ρυθμός στην επανάληψη, αλλά την ουσία είχαν οι «Βιόλα». Στο 72′ ο Καγιεχόν έκανε την προσπάθεια από δεξιά, γύρισε υπέροχα για τον Βλάχοβιτς, ο οποίος από κοντά διαμόρφωσε το 1-0 και έδωσε τη νίκη στους Τοσκανούς. Στη 16η και στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού οι ροσομπλού.