Πάρμα - Σπαλ 0-1: Διπλό «ανάσα» στη σκιά του κοροναϊού (vid)

Αφού η αναβολή του αγώνα και της Serie A λόγω κοροναϊού αποτράπηκε τελευταία στιγμή, η Σπαλ επικράτησε της Πάρμα με 1-0 στο κεκλεισμένων των θυρών «Ένιο Ταρντίνι» και πήρε ανάσα στη μάχη του υποβιβασμού.

Χωρίς κόσμο στις εξέδρες και με 75 λεπτά καθυστέρηση, η αναμέτρηση της Πάρμα με την Σπαλ έμοιαζε από ένα σημείο και μετά με τυπική διαδικασία.

Στη σκιά του κοροναϊού και της σχεδόν ειλημμένης απόφασης του υπουργείου Αθλητισμού να αναβάλλει επ' αόριστον το πρωτάθλημα, τελικά έγινε σέντρα και οι φιλοξενούμενοι πήραν πολύ σημαντικό διπλό για τη μάχη της παραμονής.

Ο κλεισμένος από τη Νάπολι ενόψει καλοκαιριού Αντρέα Πετάνια, με εκτέλεση πέναλτι στο 70 λεπτό σκόραρε για τρίτο σερί ματς και έδωσε την ώθηση στην ομάδα του να επικρατήσει των Παρμέντσι. Πλέον, η Σπαλ έφτασε τους 18 βαθμούς, άφησε ουραγό την Μπρέσια αλλά έχει ακόμα δρόμο για να φτάσει την 17η Λέτσε που έχει 25. Από την άλλη, η Πάρμα έμεινε στους 35, στο -4 από την 6η Νάπολι και με ματς λιγότερο.