Conference League: Προβάδισμα πρόκρισης για ΑΕΛ, βαριά ήττα ο Απόλλων Λεμεσού (vid)

Βρήκε γκολ με τον Τσέποβιτς, είχε και δύο δοκάρια και η ΑΕΛ έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης επί της Βλάζνια (1-0) ενόψει της ρεβάνς στην Αλβανία. Βαριά εντός έδρας ήττα-μισός αποκλεισμός για τον Απόλλωνα Λεμεσού από τη Ζίλινα (1-3).

Βίοι αντίθετοι για τους δύο μεγάλους της Λεμεσού στον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League. Η ΑΕΛ έκανε το καθήκον της με τη νίκη επί της Βλάζνια στο «Τσίριο Στάδιο», επικρατώντας με 1-0 χάρη στο παρθενικό γκολ του Στέφαν Τσέποβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο 31χρονος Σέρβος «killer» είχε προειδοποιήσει με δοκάρι στο 34', ενώ στο 42' ο Έουλερ υποχρέωσε τον κίπερ των Αλβανών, Ζόγκοβιτς, να αποκρούσει και να στείλει τη μπάλα ξανά στο δοκάρι.

Την ίδια ώρα στη Λάρνακα, ο Απόλλων περνούσε δύσκολα απέναντι στη Ζίλινα. Οι Σλοβένοι απέδρασαν με νίκη 3-1 (5', 51' πεν. Ντούρις, 45+1' Μπερνάτ) παρά την προσωρινή ισοφάριση του Ζραντί στο 25' και από τη στιγμή που έχει καταργηθεί το εκτός έδρας γκολ, η κυπριακή ομάδα καλείται να κάνει μια τεράστια ανατροπή εκτός έδρας για να πάρει το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό.