Άρσεναλ – Σαουθάμπτον: Ο Ομπαμεγιάνγκ το πρώτο γκολ σε open-play μετά από δύο μήνες! (vid)

Ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έσπασε τη δική του περίοδο ανομβρίας, επιστρέφοντας στα γκολ μετά από έξι ματς και κυρίως, σκόραρε το πρώτο γκολ της Άρσεναλ σε κανονική ροή αγώνα μετά από σχεδόν δυόμιση μήνες και συνολικά 13 ώρες παιχνιδιού!

Η δική του «εξαφάνιση» από τα γκολ σε ροή παιχνιδιού έγινε συνώνυμη της απίθανης δυστοκίας της Άρσεναλ το τελευταίο δίμηνο. Ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, όμως, επανήλθε στα γκολ μετά από 648 αγωνιστικά λεπτά και ταυτόχρονα έλυσε τα δεσμά των Κανονιέρηδων, που είχαν ξεχάσει τι πάει να πει γκολ πέρα από στημένη φάση από τις 4 Οκτωβρίου. Τότε είχαν σκοράρει το τελευταίο τους αντίστοιχο γκολ κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και τώρα το έκαναν ξανά κόντρα στη Σαουθάμπτον, με τον Γκαμπονέζο να ισοφαρίζει σε 1-1 για την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα. Τους πήρε, βέβαια, 798 λεπτά (13 ώρες παιχνιδιού) και στον ίδιο τον τοπ-σκόρερ των Gunners ακόμη περισσότερο, καθώς το τελευταίο του γκολ στο πρωτάθλημα σε open-play σημειώθηκε στην πρεμιέρα, τρεις ολόκληρους μήνες πριν!