Λιντς - Γουέστ Χαμ 1-2: Μεγάλο διπλό και πεντάδα (vid)

H Γουέστ Χαμ πήρε μεγάλο διπλό στο «Elland Road», επικράτησε 2-1 της Λιντς και βρέθηκε στην πεντάδα της Premier League.

Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή για τη Γουέστ Χαμ, η οποία επικράτησε 2-1 στο Elland Road της Λιντς. Τα «σφυριά» έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο τέταρτο, πίεσαν και πλέον βρίσκονται στην πρώτη πεντάδα της Premier League. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους που πήραν προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Κλιτς να σκοράρει με πέναλτι. Τα «Σφυριά» ισορρόπησαν και στο 25’ εκμεταλλεύτηκαν μια στατική φάση και ισοφάρισαν. Ο Μπάουεν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σούτσεκ πέτυχε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην επανάληψη, πίεσαν είχαν καλές ευκαιρίες με τον Αλέ και στο 80' ήρθε το γκολ!. Ο Κρέσγουελ εκτέλεσε το φάουλ και ο Όγκμπονα με κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Mάλιστα, στο 88΄ο Μπαλμπουένα έχασε μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ, αφού η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι.