Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 7-0: Την ισοπέδωσε...

Σαν... πρωταθλήτρια η Λίβερπουλ, διέλυσε με 7-0 στο Ανφιλντ τη Γιουνάιτεντ, έγραψε ιστορία κι έστειλε μήνυμα πως επέστρεψε δυνατά!

Η περσινή πεντάρα με τον Ράνγκνικ στον πάγκο δεν προκάλεσε εντύπωση σε κανέναν, όμως ο φετινός διασυρμός τάραξε όλο το Νησί! Η Γιουνάιτεντ του Τεν Χαγκ ήταν μέσα σε όλους τους στόχους, όμως από το βράδυ της Κυριακής πρέπει να αναθεωρήσει αρκετά. Η Λίβερπουλ έπαιξε σαν πρωταθλήτρια, ισοπέδωσε με 7-0 τη Μάντσεστερ και απέδειξε πως είναι ικανή να διεκδικήσει την τετράδα. Ποτέ ξανά ανάλογο σκορ ανάμεσα στις δυο ομάδες και ο Κλοπ απέδειξε πως δεν πρέπει η ομάδα του να θεωρείται... ξεγραμμένη! Η Γιουνάιτεντ πέταξε λευκή πετσέτα μετά το 2-0, Χάκπο και Σαλάχ ήταν εντυπωσιακοί και οι Reds βρέθηκαν στο -3 από την Τότεναμ και με ματς λιγότερο.

O Xάκπο έβαλε τις βάσεις!

Οι γηπεδoύχοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν, όμως η πρώτη φάση ήταν για τη Μάντσεστερ, αλλά το σουτ του Άντονι έδιωξε ο Αλισον υπέροχα! Οι Reds είχαν την κατοχή, αλλά όχι και τον τρόπο να σκοράρουν. Η Μάντσεστερ εκμεταλλευόταν τις αδυναμίες και σε δυο λεπτά είχες δυο καλές ευκαιρίες, όμως Μπρούνο και Ράσφορντ δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Η Λίβερπουλ έκανε την πρώτη τελική στο στόχο στο 43ο λεπτό και βρήκε δίχτυα. Τρομερή κίνηση του Χάκπο, άδειασε τον Νταλότ και με άψογο τελείωμα πέτυχε το 1-0 της ομάδας του.

Σοκ και δέος η Λίβερπουλ!

Πριν προλάβει να συνειδητοποιήσει η Μάντσεστερ πώς δέχθηκε το πρώτο γκολ, με το... καλησπέρα του β' μέρους, είδε την εστία της να παραβιάζεται για δεύτερη φορά. Ο Νούνιες πήρε την μπάλα από τον Έλιοτ μέσα στην περιοχή και τελείωσε με κεφαλιά τη φάση, για να κάνει στο 46ο λεπτό το 2-0. Το Άνφιλντ πήρε... φωτιά, η Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να βγάλει καμία αντίδραση και το πάρτι των Reds μόλις είχε αρχίσει. Στο 50' ήρθε η άψογη αντεπίθεση των γηπεδούχων, ασίστ ο Σαλάχ και υποδειγματικό «σκάψιμο» του Χάκπο στον Ντε Χέα για το 3-0.

Και κάπου εκεί η Μάντσεστερ πέταξε λευκή πετσέτα... Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν, απέναντι σε ένα... φάντασμα που είχε μείνει μόνο στα λόγια πως «επιστρέφει». Γκολ ο Σαλάχ για το 4-0, γκολ ο Νούνιες στο 75ο λεπτό για να «ανεβάσει» τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Ο Αιγύπτιος στο 88' πέτυχε το 6-0 και ο Φιρμίνο στο 83' έγραψε ιστορία!