Μάντσεστερ Σίτι - Νιουκάστλ: Λάθος Ντουμπράβκα, γκολ από κόντα ο Λαπόρτ με για το 2-0 της Σίτι! (vid)

Ο Ντουμπράβκα δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα μετά από το σουτ του Γκουντογκάν, δεν «καθάρισε» την φάση με αποτέλεσμα ο Λαπόρτ που είχε προωθηθεί λόγω του κόρνερ που προηγήθηκε να έχει εύκολο έργο για το 2-0 της Μάντσεστερ Σίτι.

Από το πρώτο ημίχρονο φαίνεται ότι καθαρίζει το παιχνίδι απέναντι στη Νιουκάστλ η Μάντσεστερ Σίτι. Ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ στο 19' με κοντινή κεφαλιά, ενώ 19 λεπτά αργότερα ο Λαπόρτ διπλασίασε το προβάδισμα για τους «Πολίτες» που βαδίζουν ολοταχώς προς το +3 από την Λίβερπουλ.

Η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Γκουντογκάν ο οποίος έκανε το σουτ που σταμάτησε ο Ντουμπράβκα στο κέντρο της εστίας του. Τα πολλά κορμιά που είχε μπροστά του όμως ο Σλοβάκος τερματοφύλακας δεν του επέτρεψαν να έχει το απαιτούμενο οπτικό πεδίο για να μπλοκάρει τη μπάλα με συνέπεια η φάση να μείνει «ζωντανή». Ο γκολκίπερ των «καρακαξών» έβαλε ακόμα ένα «στοπ» στην προβολή του Ντίας, όμως δεν μπόρεσε να έχει απάντηση και στον επερχόμενο Λαπόρτ που έκανε με άνεση το 2-0.

Δείτε το γκολ του Γάλλου στόπερ που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα: