Λίβερπουλ - Έβερτον: Το γκολ του Ρόμπερτσον για το 1-0 με την πρώτη τελική των Reds στον στόχο (vid)

Στην πρώτη φάση που είχε συμμετοχή ο Ντιβόκ Οριγκί, η Λίβερπουλ βρήκε την πρώτη της τελική εντός στόχου κόντρα στην Έβερτον μετά από 62 λεπτά αγώνα και ο Άντι Ρόμπερτσον τη μετέτρεψε σε γκολ για το πολύτιμο 1-0.

Ήταν φανερό πως η Λίβερπουλ χρειαζόταν κάτι διαφορετικό, κάτι απρόβλεπτο για να ανακατέψει την εξαιρετικά στημένη άμυνα της Έβερτον. Ο Γιούργκεν Κλοπ, λοιπόν, αποφάσισε πως αυτό ήταν η είσοδος των Ντίας και Οριγκί στο παιχνίδι και ο τελευταίος τον δικαίωσε μόλις δύο λεπτά αργότερα.

Στην πρώτη φάση που συνεισέφερε ο Βέλγος, τράβηξε πάνω του δύο αμυντικούς παίζοντας με «πλάτη» στην εστία και «έσπασε» τη μπάλα στον Μο Σαλάχ, ο οποίος με άψογη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι μοίρασε «συστημένο» το 1-0 στον επερχόμενο Άντι Ρόμπερτσον. Κι έτσι απλά, παρά το γεγονός πως δεν είχε μετρήσει τελική εντός εστίας για 62 λεπτά, η Λίβερπουλ πήρε το πολυπόθητο προβάδισμα κόντρα στα Ζαχαρωτά.