Γουέστ Χαμ: Ο Μπόουεν, αν και δεξιός εξτρέμ, είναι ο πρώτος σκόρερ στην Premier μέσα στο 2022! (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Ο Τζάροντ Μπόουεν έχει μάθει να παίζει και ως δεύτερος επιθετικός. Κυρίως «οργώνει» τη δεξιά πλευρά. Και μέσα στο 2022 έχει βάλει τα γυαλιά σε όλους όντας ο πρώτος σκόρερ της Premier, έχοντας βρεθεί στην καλύτερη περίοδο της ζωής του!

Ο Άγγλος ποδοσφαιριστής της Γουέστ Χαμ κατάφερε να βρει δίχτυα και στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λέστερ, εκεί όπου η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες πήρε τον βαθμό παρά την προσωρινή ανατροπή που έκανε το σύνολο του Μπρένταν Ρότζερς (2-2).

Ο Τζάροντ Μπόουεν ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και από τον έλεγχο των αντίπαλων αμυντικών όταν στο 10o λεπτό έτρεξε στον κενό χώρο και παρά την πίεση από τρεις ποδοσφαιριστές, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τα «σφυριά».

Αυτό ήταν το 5ο του γκολ μέσα στο 2022, μια επίδοση που τον καθιστά κορυφαίο σκόρερ αυτή τη στιγμή στην Premier League από την έναρξη του έτους! Και δεν είναι καν επιθετικός!

Στο σύνολο έχει σκοράρει 8 φορές και έχει μετρήσει και 7 ασίστ στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, όντας ο δεύτερος σε συμμετοχή στα τέρματα για την ομάδα του στο πρωτάθλημα στη δεδομένη χρονική περίοδο.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ (συμβολή σε 25 γκολ) είναι ο κορυφαίος, ωστόσο, δεν χρειάζεται να τονιστεί η τεράστια διαφορά στις θέσεις που αγωνίζονται και οι ευθύνες που αναλογούν στον καθένα σε Λίβερπουλ και Γουέστ Χαμ...