Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 3-1: Εγραψαν ιστορία οι «Αετοί»

Η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε 3-1 της Εβερτον εντός έδρας για πρώτη φορά έπειτα από 17 χρόνια. Σε πολύ δύσκολη θέση ο Ράφα Μπενίτεθ.

Η Κρίσταλ Πάλας πήρε μεγάλη εντός έδρας νίκη έπειτα από τέσσερις διαδοχικές αγωνιστικές που μετρούσε μόλις έναν βαθμό. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν 3-1 της Εβερτον, σπάζοντας... κατάρα 17 ετών (τελευταία νίκη στο γήπεδό του τη σεζόν 1994-95). Σε δύσκολη θέση ο Ράφα Μπενίτεθ, με τους οπαδούς να ζητούν την απόλυσή του. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο 41' άνοιξαν το σκορ με τον Γκάλαγκερ στο 41'. Στο 62ο λεπτό ο Τόμκινς πέτυχε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Η Εβερτον προσπάθησε να μπει στο ματς, μιας και στο 70' ο Ροντόν μείωσε σε 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν κι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, όμως o Γκουαΐτα απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ στο τετ-α-τετ του Γκόρντον στο 85ο λεπτό. Ο Γκάλαγκερ στο 90+4’ σφράγισε τη νίκη με σουτάρα έξω από την περιοχή.