Με Χάου στις εξέδρες η Νιουκάστλ πήρε βαθμό (vid)

O Έντι Χάου ήταν στο «Άμεξ» για να δει τη νέα του ομάδα, ωστόσο η Νιούκαστλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μπράιτον!

Ο Εντι Χάου βρέθηκε στο «Άμεξ» για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση της νέας του ομάδας, ωστόσο η Νιουκάστλ δεν κατάφερε να νικήσει τη Μπράιτον, μένοντας στο 1-1. Ο Άγγλος τεχνικός ήταν δίπλα στην Αμάντα Στέιβλι και είδε τις «Καρακάξες» να αμύνεται συνεχώς χωρίς να είναι σε θέση να φανεί απειλητική.

Οι «γλάροι» μπήκαν δυνατά και στο 24ο λεπτό ήρθε το γκολ! Ο Τροσάρ κέρδισε πέναλτι, ευστόχησε κι έδωσε το προβάδισμα στη Μπράιτον. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πίεζαν, χωρίς όμως να βρίσκουν χώρους για δεύτερο γκολ. Αντίθετα, η Νιουκάστλ στην πρώτη καλή ευκαιρία κατάφερε να ισοφαρίσει με σκόρερ τον Χέιντεν.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σκοράρουν, ωστόσο έμειναν με 10 παίκτες όταν στο 91ο λεπτό, ο Σάντσες αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, για μαρκάρισμα στον Κάλουμς Γουίλσον. Στο τέρμα βρέθηκε ο Ντανκ, χωρίς όμως να απειληθεί.