Νις - Μονακό 2-3: Μονεγάσκοι για... αστέρια, πάτησαν τριάδα

Ιάσονας Θεριός
Μονακό

Η Μονακό πήρε σπουδαίο τρίποντο στην έδρα της Νις και την πλησίασε στον έναν βαθμό, πατώντας ταυτόχρονα στην 3η θέση της Ligue 1 και αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για έξοδο στο Champions League.

Σπουδαία νίκη σε... τρελό ματς για τη Μονακό! Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν 3-2 της Νις εκτός έδρας και πλέον ανασαίνουν στον σβέρκο της και το -1, ενώ ανέβηκαν στην 3η θέση της Ligue 1 και έδωσαν ξανά φτερά στην ελπίδα τους για έξοδο στο Champions League.

Ο Ζακάρια άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, ωστόσο ο Λαμπόρντ ισοφάρισε από την άσπρη βούλα στο 37'. Ο Γερμανός μέσος των φιλοξενούμενων έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 50' και στο 54' ο Ντάντε αποβλήθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε τη Νις με δέκα παίκτες.

Ακόμα κι έτσι πάντως, οι Νικαιώτες δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν εκ νέου με τον Γκεσάντ στο 74', αλλά τρία λεπτά μετά ο Γκολόβιν «σκότωσε» τις ελπίδες τους και χάρισε το σημαντικό τρίποντο στη Μονακό.