Μαρσέιγ - Λυών 3-0: Την κέρασε τριάρα και βλέπει Ευρώπη

Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ έστησε πάρτι κόντρα στη Λυών, ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και με τρία γκολ επικράτησε με το καθαρό 3-0, μειώνοντας τη διαφορά στο -2 από την πρώτη εξάδα.

Σερί νικών χτίζει η Μαρσέιγ, η οποία έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στη Λυών και την διέλυσε με 3-0 για να κάνει όνειρα... ευρωπαϊκά! Σαν απόλυτη κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο οι Μασσαλοί βρήκαν δίχτυα και στα δυο ημίχρονα, πλησίασαν στο -2 από την πρώτη εξάδα της Ligue 1 και άφησαν την αντίπαλό της στην τελευταία θέση.

Τον δρόμο της νίκης άνοιξε ο Βιτίνια στο 21΄, με τον Μουρίγιο τέσσερα λεπτά αργότερα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 55΄ήταν η σειρά του Ομπαμεγιάνγκ να συμβάλλει στο πάρτι με άψογο τελείωμα στη γωνία, ενώ λίγο αργότερα το VAR έσωσε τη Λυών από την απόλυτη συντριβή ακυρώνοντας το δεύτερο γκολ του Βιτίνια για χέρι (67΄).

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τη Μαρσέιγ να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη που την έθεσε σε ευρωπαϊκή τροχιά.