Λανς - Ανζέ 3-0: Επιβλητική επικράτηση, παραμένει στο κυνήγι των... αστεριών

Η Λανς ήταν καταιγιστική απέναντι στην Ανζέ, πήρε τη νίκη με 3-0 και συνεχίζει να κυνηγά την έξοδο στο Champions League, σημαντικό για τη μάχη της Ευρώπης «διπλό» και η Λιλ, 2-0 την Τουλούζ.

Με τέτοιες εμφανίσεις ποιος να της απαγορεύσει το δικαίωμα στο όνειρο του Champions League; Η Λανς άλλωστε, συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις και χάρη στους τρεις βαθμούς που πήρε από την εντός έδρας νίκη με 3-0 κόντρα στην Ανζέ, ανέβηκε στη 2η θέση της Ligue 1. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και από νωρίς κατάφεραν να... ξεμπερδέψουν. Στο 26' ο Φοφανά άνοιξε το σκορ, με τον Οπεντά να παραλαμβάνει τη σκυτάλη και να πρωταγωνιστεί. Ο Βέλγος έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 30ο λεπτό και στο 46' με το δεύτερο γκολ του έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το 3-0.

Πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο πήρε και η Λιλ, η οποία επικράτησε με 2-0 της Τουλούζ. Αλεσάντρο και Μπαγιό στο 85' και τις καθυστερήσεις οι σκόρερ για τους Λιλουά, οι οποίοι ανέβηκαν στην 5η θέση και κυνηγούν την Ευρώπη.