Μαρσέιγ - Στρασβούργο 2-2: Σοκαριστικό στραβοπάτημα που δίνει... δικαιώματα

Ιάσονας Θεριός

Η Μαρσέιγ των δέκα παικτών, για 89 λεπτά κρατούσε στα χέρια της τη νίκη κόντρα στο Στρασβούργο, αποτέλεσμα το οποίο της στέρησαν τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων σε ένα λεπτό, με τη Λανς πλέον να... καραδοκεί.

Το Στρασβούργο «πάγωσε» τη Μασσαλία! Η Μαρσέιγ, παρ'οτι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 29' εξαιτίας της αποβολής του Μπαλέρντι, βρήκε προβάδισμα δύο τερμάτων στην έδρα της, όμως οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Αχολού στο 88ο και 89ο λεπτό «έσπασε» καρδιές και πήρε την ισοπαλία. Για τους Μασσαλούς σκόρερ χρίστηκαν ο Μπεμπά στο 49' και ο Σάντσες στο 76' με πέναλτι. Το... στραβοπάτημα αυτό της Μαρσέιγ, έβγαλε ως «νικήτρια» τη Λανς, η οποία πλέον βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς από τη 2η θέση.

Η Λανς, λοιπόν από την πλευρά της, πήρε σπουδαίο νίκη, επικρατώντας με 4-0 στην έδρα της Κλερμόν. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Οπεντά που πέτυχε ιστορικό χατ τρικ. Η Μονακό γκέλαρε εντός έδρας, γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Ρεμς. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Μπάλογκαν.