Eύκολα και χωρίς Μέσι η Παρί Σεν Ζερμέν!

Η Παρί Σεν Ζερμέν παρουσιάστηκε χωρίς τον Μέσι, ωστόσο δε δυσκολεύθηκε να επικρατήσει 2-0 εντός της Μονπελιέ και να διατηρήσει το απόλυτο.

Ο Μέσι ήταν εκτός λόγω τραυματισμού, ωστόσο η Παρί Σεν Ζερμέν δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να επικρατήσει 2-0 εντός έδρας της Μονπελιέ. Ο Αργεντίνος σταρ «τρέχει» να προλάβει το ματς με τη Σίτι και φυσικά ο Ποτσετίνο δεν ήθελε να ρισκάρει. Η Παρί έφτασε τις οκτώ νίκες σε ισάριθμα ματς και είναι στο +10 από τη Μαρσέιγ (με δυο ματς λιγότερα). Ο Γκουέγ άνοιξε το σκορ με σουτάρα στο 14' και δυο λεπτά πριν το τέλος ο Ντράξλερ από πάσα του Νεϊμάρ διαμόρφωσε το 2-0.

Μια αγωνιστική μετά τη νίκη επί της Τρουά, η Λυών υπέπεσε σε γκέλα, μένοντας στο -13 από την κορυφή. Ισόπαλη 1-1 με τη Λοριάν εντός έδρας, αν και είχε... ελαφρυντικό πως αγωνιζόταν από το 15ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Εμερσον. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λοριεντέ στο 20' και ο Εκαμπί ισοφάρισε στο 51ο λεπτό.

Eπιτέλους νίκη για τη Λιλ, η οποία επικράτησε 2-1 της Στρασμπούρ εκτός έδρας με κορυφαίο τον Ντέιβιντ που πέτυχε δυο γκολ.