Aθλέτικ Μπιλμπάο - Σεβίλλη 2-1: «Χρυσή» αλλαγή ο Σανθέτ! (vid)

Η Αθλέτικ πήρε μια σημαντική εντός έδρας, επικράτησε 2-1 της Σεβίλλης με σκόρερ την... χρυσή αλλαγή, τον Σανθέτ.
H Αθλέτικ επέστρεψε στις νίκες, επικράτησε 2-1 της Σεβίλλης και την κράτησε χαμηλά στη βαθμολογία. Αλλωστε, οι Σεβιλιάνοι με ένα τρίποντο στα πέντε τελευταία ματς επιβεβαιώνουν πως βρίσκονται σε κρίση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ν'Νεσίρι έπειτα από ασίστ του Οκάμπος άνοιξαν το σκορ. Χωρίς ρυθμό το ματς, με ελάχιστες φάσεις στο υπόλοιπο του α' μέρους. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί και στο τελευταίο 20λεπτο πίεσαν αρκετά τη Σεβίλλη. Οι αλλαγές του Γκαΐθκα Γκαϊτάνο ήταν αυτές που έκαναν τη διαφορά, αφού ο Μουνιαΐν μπήκε στο 67' και στο 76ο λεπτο έφεραν το ματς στα ίσα. «Χρυσή» αλλαγή ο Σανθέτ, ο οποίος πήρε θέση στο 85΄κι ένα λεπτό αργότερα διαμόρφωσε το 2-1.