Ρεάλ Σοσιεδάδ - Θέλτα 1-1: Έσωσαν τον βαθμό στο φινάλε οι Σελέστες

H Θέλτα των δέκα παικτών με αυτογκόλ του Λε Νορμάντ στο 90+3' ισοφάρισε σε 1-1 στο εκτός έδρας ματς με την Ρεάλ Σοσιεδάδ και έφυγε από το Σαν Σεμπαστιάν με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αλύγιστη Θέλτα. Οι Σελέστες έμειναν πίσω στο σκορ στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ μόλις στο 5' και από το 75' έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα αλλά κατάφεραν να σώσουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90+3'.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορο γκολ στο 5ο λεπτό με τον Ογιαθάρμπαλ μετά από ασίστ του Κούμπο και στο 75' ο Τάπια... κατάφερε να αποβληθεί με δυο κίτρινες κάρτες στο ίδιο λεπτό, μια για επικίνδυνο τάκλιν και μια για τις διαμαρτυρίες του. Στο 90+3', λίγο πριν την εκπνοή του χρόνου των καθυστερήσεων, ο Ρόμπιν Λε Νορμάντ στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ παραμένει στην 3η θέση με 35 βαθμούς, ενώ η Θέλτα ανέβηκε στην 13η με 24 βαθμούς.