Σοσιεδάδ - Γρανάδα 2-0: Φουλ για Ευρώπη με δίδυμο Ογιαρθάμπαλ - Ραφίνια

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Σοσιεδάδ υπέταξε τη Γρανάδα (2-0) στο «Ανοέτα» και επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών που την ανέβασε στην 6η θέση της La Liga.

Επιστροφή στις νίκες για τη Σοσιεδάδ, η οποία επικράτησε 2-0 της Γρανάδα και έπιασε (προσωρινά) τη Μπαρτσελόνα στον βαθμολογικό πίνακα με 38 βαθμούς. Το σκορ για τους Βάσκους άνοιξε ο... συνήθης ύποπτος Ογιαρθάμπαλ από την άσπρη βούλα και έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Αντιθέτως, αναζητούσαν τρόπους για να καθαρίσουν την υπόθεση «νίκη» όσο το δυνατόν πιο σύντομα.

Στο 68΄ ο Νταβίντ Σίλβα έδωσε τη θέση του στον Ραφίνια και έξι λεπτά αργότερα ο τελευταίος έδωσε τη λύση. Το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε παρά τις προσπάθειες της Γρανάδα για ένα γκολ, με τους Βάσκους να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα και να βρίσκονται για τα καλά στη μάχη της Ευρώπης!