Απτόητος και μόνος στην κορυφή ο Πανιώνιος

Μόνος πρώτος στην κορυφή του 6ου ομίλου παραμένει ο Πανιώνιος ο οποίος επικράτησε εύκολα με 2-0 του Φωστήρα στη Νέα Σμύρνη.
Ο Πανιώνιος ήξερε ότι με νίκη έκανε άλλο ένα βήμα για την πρώτη θέση και για τον λόγο αυτο μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Φωστήρα. Στο 4ο λεπτό ο Λούμης από τα δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Νίνο με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έχοντας το υπέρ τους προβάδισμα οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν από νωρίς να κάνουν διαχείριση χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσουν ταχύτητα αφού προέρχονταν και από ματς την Τετάρτη. Έτσι, η επόμενη φάση έγινε στο 31' με την κεφαλιά του Μούντριχα η οποία κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Φωστήρα. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 39' αλλά η κεφαλιά του Μπιμπισίδη δε βρήκε στόχο, ενώ στις καθυστερήσεις ήρθε η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους με την κεφαλιά του Λέκκα από το ύψος της μικρής περιοχής να καταλήγει άουτ.
Στην επανάληψη ο Πανιώνιος μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει την υπόθεση-νίκη και αφού στο 49’ το σουτ του Γροντή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, στο 51’ ο Πίσπας έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Ο Φωστήρας έδειχνε να συμβιβάζεται με την μοίρα του με τους Νεοσμυρνιώτες να είναι απόλυτα κυρίαρχοι του αγώνα και παραλίγο να πετύχουν και τρίτο γκολ με τον Γροντή στο 65’. Ο Γροντής προσπαθούσε με κάθε τρόπο να πετύχει γκολ και στο 75’ αστόχησε σε τετ α τετ.
Η μοναδική αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν στο 77’ όταν η κεφαλιά του Ταμπάκη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Πανιωνίου.
Το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και πλέον οι Νεοσμυρνιώτες είναι μια νίκη μακριά από την πρώτη θέση.
Πανιώνιος: Στουρνάρας, Λάμψιας, Ξυγκόρος, Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Νίνο (76’ Αργυρίου), Πίσπας (57’ Παπαδόπουλος), Λιούμης (85’ Σταμάτης), Γροντής (85’ Κουτσάκης) & Μούντριχας.
Φωστήρας: Μπαντίκος, Αλεξίου, Ιωαννίδης, Χριστοφιλέας, Μπιμπισίδης, Μάρης, Μπέλερης (69’ Πίσσας), Ντούνιας (79’ Κουλούρης) Λέκκας (57’ Ταμπάκης) Μαρίνου & Μπερνιδάκης.