Άρσεναλ – Τσέλσι: Ο Ομπαμεγιάνγκ, ο γηραιότερος Κανονιέρης σκόρερ εδώ και 88 χρόνια! (vid)

Λίγο πριν από την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, ο Πιέρ – Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ισοφαρίζει με πέναλτι για την Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι, στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Πιέρ – Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ είναι το απόλυτο σημείο αναφοράς για την επίθεση της Άρσεναλ και το επιβεβαιώνει και στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας.

23 λεπτά μετά το 0-1 του Κρίστιαν Πούλισικ, ο Γκαμπονέζος επιθετικός των Κανονιέρηδων ξεγέλασε τον Βίλι Καμπαγέρο και ισοφάρισε με πέναλτι, το ο οποίο κέρδισε ο ίδιος, σε ανατροπή από τον Θέσαρ Αθπιλικουέτα. Αυτό ήταν το 28ο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ φέτος και το σημείωσε στο... 28ο λεπτό.

Συν τοις άλλοις, σε ηλικία 31 ετών και 44 ημερών, ο Αφρικανός φορ έγινε ο γηραιότερος που σκοράρει για την Άρσεναλ σε τελικό Κυπέλλου από το 1932, όταν ο Μπομπ Τζον είχε σκοράρει εις βάρος της Νιουκάστλ, σε ηλικία 33 ετών και 80 ημερών!