Χάαλαντ: Τα... διέλυσε όλα ο Νορβηγός, πέντε γκολ σε 58 λεπτά κόντρα στη Λούτον!

Νίκος Κικίδης
Ασταμάτητος ο Χάαλαντ βαδίζει για all-time ρεκόρ της Premier League από τον Μάρτιο

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πήρε φόρα και δεν σταματούσε κόντρα στη Λούτον, με τον Νορβηγό να σκοράρει πέντε γκολ σε 58 λεπτά με τέσσερις ασίστ Ντε Μπρόινε...

Δεν σταματάει ο Έρλινγκ Χάαλαντ! Ο Νορβηγός απέδειξε για ακόμα μια φορά πως θυμίζει περισσότερο... ρομπότ παρά άνθρωπο και έστησε προσωπικό γλέντι στην έδρα της Λούτον.

Το χατ τρικ άλλωστε σε 40 λεπτά δεν του αρκούσε και εκτόξευσε τον αριθμό στα πέντε γκολ σε 58 λεπτά. Αρχικά στο 55΄με κοντινό τελείωμα έπειτα από την... τέταρτη ασίστ του Ντε Μπρόινε έγραψε το 4-2, ενώ τρία λεπτά αργότερα πήρε ξανά τη σκυτάλη για το 5-2.

Όσο περίεργο πάντως κι αν ακούγεται, αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που ο Χάαλαντ σημειώνει πέντε γκολ σε αγώνα με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι...

Ακόμα κι αν διανύει μόλις τη δεύτερη σεζόν του στο Μάντσεστερ, ο Νορβηγός είχε προλάβει να πιάσει το συγκεκριμένο ορόσημο στην παρθενική του σεζόν και στο Champions League με αντίπαλο τη Λειψία (7-0) για τη φάση των «16» του Champions League.