Διπλό... τίτλου η Ομόνοια!

Η Ομόνοια πήρε το ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΛ, επικρατώντας 2-1 στο Τσίρειο και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στον τίτλο.

Σημαντικό διπλό πήρε η η Ομόνοια. Η ομάδα του Μπεργκ επικράτησε 2-1 της ΑΕΛ στο ντέρμπι κορυφής μέσα στο «Τσίρειο» για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ. Έτσι, αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από την αντίπαλό της και τον Απόλλωνα, κάνοντας σημαντικό βήμα τίτλου.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με γυριστό σουτ τον Τεϊσέιρα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Λοΐζου, ο οποίος με σουτ στο 24’ πέτυχε το 1-1. Το «τριφύλλι» έκανε την ανατροπή με τον Τσέποβιτς, που ευστόχησε με πέναλτι στο 45'. Η Ομόνοια κράτησε το υπέρ της σκορ στην επανάληψη, παρά την πίεση της ΑΕΛ. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής των Αβντίγια (ΑΕΛ) και Ντούρις (Ομόνοια) στις καθυστερήσεις.