Πόρτο-Μποαβίστα 4-0: Οι Δράκοι πήραν το... δώρο των Αετών και είναι μόνοι στην κορυφή (vid)

Απίστευτη εξέλιξη στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας με την Πόρτο με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο να κερδίζει με 4-0 την Μποαβίστα και μετά την εντός έδρας ήττα της Μπενφίκα να μένει μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Η επανέναρξη του πρωταθλήματος της Πορτογαλίας μας έχει προσφέρει φοβερές συγκινήσεις και την Τρίτη το βράδυ μας προσέφερε και άλλες, Η Μπενφίκα «αυτοκτόνησε» μέσα στο Ντα Λουζ χάνοντας από την Σάντα Κλάρα με 4-3, μια... αυτοκτονία που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Πόρτο. Οι «δράκοι» μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να δυσκολεύτηκαν και με το παραπάνω, καθώς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, ωστόσο στο δεύτερο έβαλαν 4 γκολ, επικράτησαν με 4-0 της Μποαβίστα και έφτασαν έτσι τους 67 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την 2η Μπενφίκα. Όσον αφορά τους ηττημένους έμειναν 35' και έπεσαν στην 9η θέση.

Όπως αναφέραμε και πριν τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και οι γηπεδούχοι είχαν μάθει την τεράστια έκπληξη της ήττας της Μπενφίκα. Ο Μαρεγκά άνοιξε το σκορ στο 53' και το έκλεισε στο 84', ενώ στο ενδιάμεσο ο Τέγιες στο 60' και ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ολιβέιρα στο 70' είχαν κάνει το 2-0 και 3-0 αντίστοιχα.