Εuropa League: Αποκλεισμός για ΑΠΟΕΛ (vids)

Η Βασιλεία άφησε εκτός συνέχειας με συνολικό σκορ 4-0 (1-0) την κυπριακή ομάδα. Πρόκριση στους “16” για Ρόμα, Βόλφσμπουργκ, Λίντσερ, Γουλβς (με 2 ασίστ Ποντένσε), Λεβερκούζεν, Μπασακσεχίρ.

Στην πραγματικότητα η πρόκριση είχε κριθεί από το πρώτο ματς στην Κύπρο. Εκεί η Βασιλεία είχε κάνει περίπατο με 3-0 και στη ρεβάνς απλά πιστοποίησε το εισιτήριο της για τους “16” του Europa League. Μάλιστα το έκανε με δύο νίκες, καθώς εκείνη ευστόχησε στο δικό της πέναλτι (38' Φράι), ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχασε το δικό του, με τον Ντε Βινσέντι να εκτελεί άουτ (74').

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Τάμαρι (70' Πάβλοβιτς), Μάτιτς, Γιάκολις (46' Ντε Βινσέντι), Βούρο, Μερκής, Γένσεν, Ιωάννου, Αλωνεύτης (62' Εφραίμ), Σάβιτς, Μιχαϊλοβιτς.

“Κέρασμα” Ποντένσε για Γουλβς
Ο Ντανιέλ Ποντένσε μοίρασε δύο ασίστ και φρόντισε ώστε η Γουλβς να μην κινδυνεύσει να χάσει τα κεκτημένα από την πρώτη αναμέτρησή της με την Εσπανιόλ. Στην Αγγλία οι Λύκοι είχαν καθαρίσει 4-0 και στην Ισπανία μπορεί να ηττήθηκαν 3-2, αλλά κράτησαν δικό τους το εισιτήριο. Ο πρώην του Ολυμπιακού σέρβιρε σε Τραορέ (22'), Ντόχερτι (79'), αλλά η Εσπανιόλ που δεν το παράτησε, πήρε τουλάχιστον την τιμητική νίκη χάρη σε χατ τρικ του Καλέρι (16', 57' πεν., 90'+1').

Απέδρασε με πρόκριση η Ρόμα
Στους «16» συνεχίζει η Ρόμα, μετά από δεύτερο αμφίρροπο παιχνίδι κόντρα στην Γάνδη. Οι Τζιαλορόσι είχαν το υπέρ τους προβάδισμα (1-0) από το πρώτο ματς, είδαν τους Βέλγους να το ισοφαρίζουν με τον Νταβίντ στο 25', ωστόσο, το χρυσό εκτός έδρας γκολ του Κλάιφερτ τέσσερα λεπτά αργότερα, έδωσε σημαντικό πλεονέκτημα, που το διατήρησαν μέχρι τέλους.

Ακάθεκτη η σταχτοπούτα Λίντσερ
Το ταξίδι της Λίντσερ στο Europa League θα συνεχιστεί τουλάχιστον μέχρι τους «16». Η πρωτάρα του Europa League υπερασπίστηκε το εκτός έδρας γκολ από την ισοπαλία του πρώτου ματς και επικράτησε εντός έδρας της Άλκμααρ με 2-0. Θετικός πρωταγωνιστής ο Ραγκούζ, που σκόραρε στο 44' και το 50', αρνητικός ο Βίζινγκερ που αποβλήθηκε στο 88', χωρίς συνέπειες. Πλέον, η ομάδα από το Λιντς θα φτάσει σίγουρα τους 18 ευρωπαϊκούς αγώνες στην σεζόν.

Πανηγυρικά στους «16» η Βόλφσμπουργκ
Παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Βόλφσμπουργκ την ρεβάνς του 2-1 κόντρα στην Μάλμε. Οι Γερμανοί επιβλήθηκαν κατά κράτος στο σπίτι της ομάδας του Τόμασον, χάρη στους Μπρέκαλο (41'), Γκέραρντ (65') και Βίκτορ (69') και δεν άφησαν το περιθώριο να αμφισβητηθεί το προβάδισμα τους από τον πρώτο αγώνα, περνώντας στους «16» με συνολικό σκορ 5-1.

Ο Χάβερτς μοίρασε... Ασπιρίνες
Η Λεβερκούζεν είχε νικήσει 2-1 την Πόρτο στη Γερμανία, αλλά δεν πήγε στο “Ντραγκάο”, για να προστατεύσει το μικρό προβάδισμά της. Αντιθέτως, έκανε σπουδαία εμφάνιση και πέτυχε δεύτερη νίκη με 3-1. Ηρωάς της ο εκπληκτικός Κάι Χάβερτς, ο οποίος αφού έδωσε δύο ασίστ σε Αλάριο (10'), Ντεμιρμπάι (50'), βρήκε και ο ίδιος δίχτυα (57'). Ο Μαρεγκά πέτυχε απλά το γκολ της τιμής (65') για τους Δράκους.

Τρελή ανατροπή και πρόκριση στην παράταση για Μπασακσεχίρ
Απίθανο ποδοσφαιρικό ματς έγινε στην Πόλη, με τη Μπασακσεχίρ να παίρνει τρελή πρόκριση στην παράταση, αφού πρώτα ισοφάρισε το σκορ πρόκρισης στις καθυστερήσεις. Η Σπόρτινγκ είχε νικήσει 3-1 στη Λισσαβώνα. Η Μπασακσεχίρ προηγήθηκε 2-0 (31' Σκρτελ, 45' Αλεξιτς), αλλά οι Πορτογάλοι με τον Βιέτο (68') ξαναπήραν τα ηνία. Ωστόσο, το ωραίο τελείωμα του Βίσκα (90'+1') έκανε το 3-1 και στην παράταση ο ίδιος με πέναλτι (119') χάρισε το εισιτήριο στους Τούρκους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «32» (19:55)

Εσπανιόλ - Γουλβς 3-2 (0-4)
16', 57', 90+1' Καλέρι - 22' Τραορέ, 79' Ντόχερτι

Βασιλεία - ΑΠΟΕΛ 1-0 (0-3)
38' Φράι

Πόρτο - Λεβερκούζεν 1-3 (1-2)
65' Μαρέγκα - 50', 67' Ντεμιρμπάι, 57' Χάβερτς

Γάνδη - Ρόμα 1-1 (0-1)
25' Ντάβιντ - 29' Κλάιφερτ

Λίντσερ - Άλκμααρ 2-0 (1-1)
44' (πεν.), 50' Ραγκούζ

Μάλμε - Βόλφσμπουργκ 0-3 (1-2)
41' Μπρέκαλο, 65' Γκέραρντ, Βίκτορ 69'

Μπασακσεχίρ - Σπόρτινγ Λ. 4-1 παράταση (1-3)
31' Σκρτελ, 45' Αλεξιτς, 90'+1', 119' Βίσκα

(26/2) Μπράγκα - Ρέιντζερς 0-1 (2-3)