Conference League: Η Λέφσκι αποκλείστηκε από ομάδα της Μάλτας, θρίαμβος της Άλκμααρ με σκόρερ Παυλίδη (vid)

Αδιανόητο κάζο για τη Λέφσκι Σόφιας δύο εβδομάδες μετά την πρόκριση επί του ΠΑΟΚ, η οποία υπέστη αποκλεισμό-σοκ εντός έδρας από τη μαλτέζικη Χάμρουν Σπάρτανς στα πέναλτι, κι ενώ κρατούσε στα χέρια την πρόκριση μέχρι το 90+1'! «Εφτάρα» με σκόρερ Παυλίδη η Άλκμααρ.

Απότομη προσγείωση και αποκλεισμός-σοκ για τη Λέφσκι Σόφιας με «θύτη» τη μαλτέζικη Χάμρουν Σπάρτανς! Τι κι αν έφυγε με το διπλό από τη χώρα της νότιας Μεσογείου (0-1), τι κι αν ισοφάρισε στο 90+1' κι έδειχνε να σφραγίζει την πρόκριση, η ομάδα που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League «αυτοκτόνησε» δεχόμενη το 1-2 στο αμέσως επόμενο λεπτό και αποκλείστηκε στα πέναλτι!

Οι Βούλγαροι ισοφάρισαν με τον Τσουνάμι στο 90+1' έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ στο 78' από τον Γκιγιομιέ, αλλά εν μέσω πανηγυρισμών της εξέδρας και δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ από τον Καμενζουλί. Το σκορ δεν άλλαξε στον έξτρα χρόνο και στη διαδικασία των πέναλτι οι Τσουνάμι-Κραστέφ έμελλε να αποδειχθούν «μοιραίοι», με το τελικό 3-1 στη «ρώσικη ρουλέτα» να χαρίζει ιστορική πρόκριση στους Μαλτέζους!

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη να σκοράρει δύο φορές, η Άλκμααρ σημείωσε τη δεύτερη ευρύτερη νίκη της ιστορίας της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ανατρέποντας με... εφτάρα (7-0) το εις βάρος της 1-0 κόντρα στη Νταντί Γιουνάιτεντ. Ο Έλληνας στράικερ άνοιξε το σκορ στο 21' ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και αφού ο Ράιντερς έγραψε το 2-0 στο 31', διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα (36') μετατρέποντας το ματς σε θρίαμβο. Ο Ράιντερς έπραξε αντίστοιχα πέντε λεπτά αργότερα από ασίστ, μάλιστα, του Παντελή Χατζηδιάκου, με τους Έβιεν, Ντε Βιτ και Λάντο να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.