Με ανατροπή η Ολλανδία, με 9άρα το Βέλγιο! (vids)

Η Β. Ιρλανδία απείλησε με... κηδεία στο Ρότερνταμ αλλά οι Οράνιε γύρισαν την κατάσταση (3-1), την ίδια ώρα που το Βέλγιο έβαζε... σχεδόν 10 γκολ (9-0) στο Σαν Μαρίνο.
3ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Ολλανδία έφτασε μία ανάσα από την καταστροφή, όμως έκανε την ανατροπή στο τέλος, επιβλήθηκε με 3-1 της Βορείου Ιρλανδίας και γλίτωσε το κάζο για να ανέβει στην κορυφή του ομίλου σε τριπλή ισοβαθμία! Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά η υπεροχή τους ήταν φλύαρη. Και στο 75’ ο Μαγκένις έκανε το 0-1 για να τους σοκάρει. Στο 80’, όμως, ο Ντεπάι έφερε το ματς στα ίσα και στο 1’ των καθυστερήσεων ο Ντε Γιονγκ έκανε το 2-1 για να λυτρώσει τους Οράνιε! Ο φορμαρισμένος Ντεπάι βρήκε ξανά δίχτυα στο 94’ για το τελικό 3-1. Νωρίτερα, Λευκορωσία και Εσθονία είχαν κολλήσει στο 0-0 στο Μινσκ σε κακό ποιοτικά παιχνίδι, για να μείνουν στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
1. Ολλανδία 12 (17-6)
2. Γερμανία 12 (17-6)
3. Β. Ιρλανδία 12 (8-7)
4. Λευκορωσία 4 (3-10)
5. Εσθονία 1 (2-18)
* Ολλανδία και Γερμανία έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.
Επόμενη αγωνιστική (13/10)
Λευκορωσία – Ολλανδία
Εσθονία – Γερμανία

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Στην 1η θέση του γκρουπ και στο +3, πλέον, από τη 2η θέση βρίσκεται η Κροατία, η οποία υποδέχθηκε την Ουγγαρία και τη νίκησε εύκολα με 3-0. Η Χρβάτσκα άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μόντριτς και στη συνέχεια βρήκε άλλα δύο γκολ από τον Πέτκοβιτς (24', 42'), ενώ στο 55' ο Πέρισιτς θα μπορούσε να κάνει το 4-0 αλλά αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Την ίδια ώρα, στο άλλο ματς του ομίλου, η 2η Σλοβακία έμεινε στο 1-1 με την Ουαλία, η οποία προηγήθηκε στο 25' με τον Μουρ, αλλά στο 53' ο Κούτσκα ισοφάρισε. Και παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες στα λεπτά που απέμεναν, το 1-1 δεν άλλαξε.

1. Κροατία 13 (13-5)
2. Σλοβακία 9 (9-7)
3. Ουγγαρία 9 (7-9)
4. Ουαλία 6 (4-4)
5. Αζερμπαϊτζάν 1 (5-13)
* Ουαλία και Αζερμπαϊτζάν έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.
Ουγγαρία – Αζερμπαϊτζάν
Ουαλία – Κροατία

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Την επέλαση της προς τα τελικά του Euro 2020 συνέχισε η Πολωνία, η οποία είχε εύκολη αποστολή στην έδρα της Λετονίας, την οποία νίκησε με 3-0. Πρωταγωνιστής, φυσικά, ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος έκανε χατ-τρικ: Γκολ στο 9', γκολ στο 13', γκολ στο 76' και όλα καλά! Αυτό ισχύει και για την Αυστρία, η οποία υποδέχθηκε το Ισραήλ και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 34' με το γκολ του Ζάχαβι, αλλά είχε τις απαντήσεις: Το 1-1 από τον Λαζάρο στο 41', το 2-1 από τον Χίντερεγκερ στο 56', το 3-1 από τον Ζάμπιτσερ στο 88' και οι Αυστριακοί είναι στο -3 από την πρωτοπόρο Πολωνία. Και παράλληλα στο +2 από την 3η Β. Μακεδονία, η οποία με δύο γκολ του Ελμάς (50', 68') νίκησε με 2-1 την 4η Σλοβενία, για την οποία μείωσε στις καθυστερήσεις με πέναλτι ο Ιλιτσιτς.
9ος ΟΜΙΛΟΣ
Το Βέλγιο προκρίθηκε και μαθηματικά στο Euro, διαλύοντας με 9-0 το… δύσμοιρο Σαν Μαρίνο. Όπως είναι φυσικό το παιχνίδι δεν επιδέχεται κριτικής και αυτό που μένει είναι τα γκολ του Λουκάκου, ο οποίος με τα δύο που πέτυχε έφτασε τα 51 με την εθνική και συνεχίζει να γράφει ιστορία. Δύο αυτογκόλ για τους φιλοξενούμενους και από ένα για τους Τσαντλί, Τιέλεμανς, Μπεντέκε, Φερσχέρεν και Καστάνιε διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.
Την ίδια στιγμή άλμα πρόκρισης έκανε και η Ρωσία, που σκόρπισε με 4-0 την Σκωτία στη Μόσχα. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο και ξέσπασαν στην επανάληψη μετά το πρώτο του Τζιούμπα στο 57’. Ο Οζντόεβ με ωραίο σουτ έκανε το 2-0 στο 60’, ο Τζιούμπα βρήκε ξανά δίχτυα για το 3-0 στο 70’, ενώ στο 84’ ο Γκολοβίν έκανε το τελικό 4-0. Θυμίζουμε ότι νωρίτερα η Κύπρος είχε φύγει με νίκη με 2-1 από το Καζαχστάν, κάνοντας στο τέλος την ανατροπή.
1. Βέλγιο 21 (28-1)
2. Ρωσία 18 (22-4)
3. Κύπρος 10 (13-7)
4. Καζαχστάν 7 (9-11)
5. Σκωτία 6 (5-17)
6. Σαν Μαρίνο 0 (0-37)