Copa Africa: Μπορεί την πρόκριση και χωρίς Ομπαμεγιάνγκ η Γκαμπόν!

Τεράστιο βήμα πρόκρισης για τη Γκαμπόν, η οποία και απέσπασε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 από τη Γκάνα.  Επεισόδια μετά το τέλος του ματς.

Ο Ομπαμεγιάνγκ έμεινε πάλι εκτός λόγω προβλημάτων στην καρδιά, ωστόσο η ομάδα βρέθηκε πιο κοντά στην πρόκριση στα νοκ άουτ ματς του Copa Africa. Η Γκαμπόν με γκολ στο 88' απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Γκάνα. Μάλιστα, αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για τους Γκανέζους στη φετινή διοργάνωση που έχουν μπει σε περιπέτειες.

Η Γκάνα προηγήθηκε νωρίς με σκόρερ τον Αντρέ Αγιού στο 18΄, ωστόσο αυτό το προβάδισμα την... τράβηξε πίσω. Είχε παθητικό ρόλο στο γήπεδο και η Γκαμπόν στο τελευταίο 20λεπτο την έκλεισε στην περιοχή της. Η πίεση έφερε το γκολ της ισοφάρισης στο 88ο λεπτό με τον Αλεβινά.

Ωστόσο, μετά το τέλος του αγώνα υπήρξε μεγάλη ένταση, με ποδοσφαιριστές και παράγοντες να πιάνονται στα χέρια. Ο Γκανέζος Τετέι, γρονθοκόπησε αντίπαλό του και αποβλήθηκε...