Ατλέτικο Μαδρίτης - Ίντερ: Δάκρυα συγκίνησης και χαράς στο Metropolitano μετά τη μυθική πρόκριση (vid)

πιτσιρικάς

Με τον Γιαν Όμπλακ να είναι καθοριστικός τόσο κατά τη διάρκεια του αγώνα, όσο και στη διαδικασία των πέναλτι, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε επική πρόκριση επί της Ίντερ με τους φιλάθλους της να ζουν τη βραδιά στα «κόκκινα».

H Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε μια δραματική νίκη επί της Ίντερ (3-2 στα πέναλτι, 2-1 κ.δ. και παρ.), και έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Champions League, αφήνοντας εκτός αυτών την περυσινή φιναλίστ.

Το παιχνίδι στο Metropolitano είχε ένταση από το πρώτο ημίχρονο, με τους Νερατζούρι να ανοίγουν το σκορ, τους γηπεδούχους να απαντάνε άμεσα (1-1) και τελικά να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο 45λεπτο (2-1).

Η παράταση δεν έκρινε ποιος θα περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, έτσι ακολούθησε η ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, όπου με ήρωα τον Γιαν Όμπλακ η Ατλέτι πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο με τους φιλάθλους της στις κερκίδες να ξεσπούν σε δάκρυα χαράς.