Μπαρτσελόνα - Νάπολι: Δυο γκολ σε δυο λεπτά Φερμίν - Κανσέλο, μείωσε ο Ραχμάνι (vids)

Κανσελο

Η Μπαρτσελόνα πήρε αέρα δυο τερμάτων στη ρεβάνς με τη Νάπολι στην Καταλονία, καθώς Φερμίν και Κανσέλο βρήκαν δίχτυα μέσα σε διάστημα δύο λεπτών. Μείωσε το σκορ ο Ραχμάνι.

Η Μπαρτσελόνα τιμώρησε «σκληρά» δυο αμυντικές αδράνειες της Νάπολι και πήρε «καθαρό» προβάδισαμ πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League. Στο 15ο λεπτό ο Κανσέλο πέρασε την μπάλα στον Ραφίνια, ο οποίος έκανε το γύρισμα προς το πέναλτι και ο 20χρονος Φερμίν Λόπεθ με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Τσάβι «χτύπησε» ξανά έπειτα από δυο λεπτά. Ο Λαμίν Γιαμάλ έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Ραφίνια, ο Βραζιλιάνος πλάσαρε μέσα στην περιοχή, σημάδεψε το δοκάρι του Άλεξ Μερέτ, ο Ζοάο Κανσέλο πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Oι Παρτενοπέι μπήκαν και πάλι στο ματς με τη συμπλήρωση μισής ώρας. Ο Τζιοβάνι Ντι Λορέντσο έβγαλε κάθετη μπαλιά, ο Ματέο Πολιτάνο πάτησε περιοχή, έβγαλε την μπάλα προς το ύψος του πέναλτι, ο προωθημένος Αμίρ Ραχμάνι ακολούθησε τη φάση και με πλασέ μείωσε σε 2-1.